Odsłonięcie rzeźby Tygryska, postaci jednej z najbardziej znanych książek Janoscha, czyli Horsta Eckerta - będzie w poniedziałek jednym z elementów obchodów 93. urodzin autora w jego rodzinnym Zabrzu. Janosch urodził się w tym niemieckim wówczas mieście 11 marca 1931 r.
Mimo że pisarz prawie nie mówi po polsku, podkreśla swoje pochodzenie i przywiązanie do Górnego Śląska. Pamięta o nim także Zabrze, gdzie m.in. co roku organizowane są kilkudniowe obchody urodzin Janoscha.
Jak wynika z informacji zabrzańskiego magistratu, tegoroczny „janoschowy geburstag” rozpoczął się w ten weekend, sobotnią wycieczką autokarowo-pieszą „Śladami Janoscha” i niedzielnym ogłoszeniem wyników konkursów plastycznych „Bohaterowie bajek Janoscha” z wernisażem wirtualnej wystawy.
W poniedziałek na placu Wolności, który zastępuje w Zabrzu rynek, planowane jest uroczyste odsłonięcie rzeźby Tygryska – postaci jednej z najbardziej znanych książek dla dzieci tego autora (Janosch jest nie tylko pisarzem, ale też ilustratorem swoich książek).
W Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego odbędzie się spotkanie dyskusyjne „Janoschowe bajanie – za co dzieci kochają Misia i Tygryska” z udziałem m.in. literaturoznawczyń prof. Angeli Bajorek i prof. Grażyny B. Szewczyk oraz publicysty i krytyka Jerzego Illga.
Janosch urodził się jako Horst Eckert 11 marca 1931 r. przy ul. Piekarskiej w Zabrzu-Zaborzu (dzisiaj w miejscu tej ulicy przebiega Drogowa Trasa Średnicowa). W 1945 r. razem z rodzicami został wysiedlony do Niemiec, zamieszkał w Oldenburgu.
W 1960 r. przyjął pseudonim artystyczny Janosch i wydał w Monachium pierwszą ilustrowaną bajkę "Historię konia Wałka". W 1970 r. w Niemczech ukazała się jego książka "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny", opisująca losy mieszkańców Górnego Śląska w latach 30., 40. i 50. ub. wieku (powieść została przeniesiona na deski katowickiego Teatru Korez, stając się stałym punktem jego repertuaru).
Janosch jest również autorem bardzo wielu książek dla dzieci, z których najpopularniejszy jest cykl o Misiu i Tygrysku, zapoczątkowany książeczką "Ach, jak cudowna jest Panama".
W 2011 r. pisarz otrzymał tytuł honorowego obywatela Zabrza. Od lat mieszka na hiszpańskiej wyspie Teneryfa.(PAP)