EN

29.04.2024, 10:23 Wersja do druku

Z fotela Łukasza Maciejewskiego: Festiwal Wolność. Zapiski jurora

Przez ostatnie dni, razem z Danutą Stenką i Anną Karasińską, jako juror drugiej edycji Festiwalu Wolność, oglądałem spektakle przygotowywane przez młodzieżowe zespoły teatralne z całej Polski. Pisze Łukasz Maciejewski na stronie AICT.

fot. Katarzyna Stefanowska/ Muzeum Powstania Warszawskiego

Cóż to za wspaniała inicjatywa.

Organizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego, co oczywiście ma znaczenie.

Marta Kuźmiak, dyrektorka festiwalu, zaprasza najmłodsze zespoły teatralne, żeby opowiedziały o wolności.

Forma teatralna dowolna, również dobór tekstów. To dopiero druga edycja, a już zainteresowanie było ogromne: do konkursu zgłoszono prawie pięćdziesiąt przedstawień, do finału zakwalifikowało się sześć.

Młodzi ludzie z Zabrza, Krakowa, z Czarnkowa czy z Bolesławca. Czasami sięgają po gotowe teksty: Pałygi czy Białoszewskiego, częściej piszą sami, wspólnie opowiadają o tym, co ich boli, denerwuje, z czym się zmagają.

Samotność – nie tylko w sieci, brak kontaktu, sfera cielesności, rozmycie płci. Mają po szesnaście, siedemnaście, osiemnaście lat. Są namiętni, energetyczni, prawdziwi.

A organizatorzy zapewniają im całą gamę emocji.

„To były najpiękniejsze dni mojego życia” – powiedziała wczoraj jedna z laureatek nagrodzonego przez nas Grand Prix spektaklu z Lublina.

Pięć dni w Warszawie, codziennie warsztaty: z Michałem Zadarą – z reżyserii, z Magdą Trzcionkowską – z pracy z głosem; z performerem i choreografem Dawidem Żakowskim o pracy z ciałem na scenie.

Uczniowie liceum w Wałbrzychu, którzy przywieźli spektakl na podstawie „Pamiętnika w powstania warszawskiego” Mirona Białoszewksiego postanowili zwiedzać Warszawę szlakiem „Pamiętnika…”

Piękny, bogaty czas. Dla nich i dla nas też.

Jeżeli teatralne festiwale mają sens, to na pewno takie jak „Wolność”.

***

Werdykt jury:

NAGRODY SPECJALNE:

Amelia Konieczka

Nikola Johymczyk

Piotr Orzechowski

GRAN PRIX

Nagroda główna w wysokości 5000 zł dla spektaklu „(Nie)wolno(ść)” pod opieką Moniki Nitkiewicz-Mitrut z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie.

Tytuł oryginalny

Z FOTELA ŁUKASZA MACIEJEWSKIEGO: FESTIWAL WOLNOŚĆ. ZAPISKI JURORA

Źródło:

AICT
Link do źródła

Autor:

Łukasz Maciejewski

Data publikacji oryginału:

27.04.2024