EN

29.01.2020, 12:16 Wersja do druku

Z archiwum PRL: Gerard Wilk na parkiecie

Łączyło nas wiele: praca, przyjaźń i słabość do rosłych, przystojnych brunetów - wspomniała Gerarda Wilka, solistę Teatru Wielkiego, jego sceniczna partnerka, Krystyna Mazurówna.

Tak pięknie zatańczyli w klipie do przeboju Piotra Szczepanika "Kochać", że plotkowano, iż są parą. Krysi zawdzięczał zainteresowanie tańcem jazzowym i nowoczesnym. Zdobywali pierwsze nagrody. 

Wysoki, świetnie zbudowany mężczyzna stanowił idealne tło dla drobnej blondynki. Poza tym Wilka uwielbiała kamera. Zagrał w "Małżeństwie z rozsądku" i "Przygodzie z piosenką", współpracował z Andrzejem Wajdą. Występował w widowiskach muzycznych i rozrywkowych show. Telewidzowie nie mogli uwierzyć, że ich idol odebrał klasyczne wykształcenie baletowe. Jego urodę dostrzegli projektanci mody. W "Przekroju" pozował w odważnych, kwiecistych marynarkach stworzonych przez Barbarę Hoff. 

W 1970 roku nagle zniknął. Dostał angaż do zespołu Maurice Bejarta, gwiazdy francuskiego baletu, i wyjechał nad Sekwanę. W zawodowej hierarchii stracił. Przypadały mu drugie obsady oraz role zespołowe. 10 lat później poszedł na emeryturę i szkolił tancerzy we Francji. Często wracał do ojczyzny. Polscy uczniowie nadali mu pseudonim "Wilczyca". Zmarł w 1995 roku, pożegnano go na cmentarzu Pere-Lachaise.

Tytuł oryginalny

"Wilk na parkiecie"

Źródło:

Dobry Tydzień nr 5

Data publikacji oryginału:

27.01.2020