EN

6.12.2021, 08:35 Wersja do druku

Zielona Góra. Wystawa „Piast. Obrazy scenograficzne” prof. Piotra Tetlaka w Lubuskim Teatrze

W piątek 3 grudnia 2021 r. w Lubuskim Teatrze otwarto wystawę „Piast. Obrazy scenograficzne” prof. Piotra Tetlaka. Wydarzenie w ramach projektu Przestrzenie Sztuki.

fot. Marta Bojarska-Langner/mat. teatru

Na wystawie „Piast. Obrazy scenograficzne” możemy oglądać artefakty, dokumentację fotograficzną i makietę z widowiskowego spektaklu „Piast” (w reżyserii Roberta Czechowskiego, dyrektora Lubuskiego Teatru), którego premiera w 2019 roku zainaugurowała działalność - odbudowanego po 74 latach od zbombardowania - Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie.

22 listopada 2019 roku goście inauguracji zobaczyli na scenie ponad 70 aktorów, którzy w zaskakującej scenografii przedstawili „legendę dynastyczną, spisaną przez Andreasa Gryphiusa, wywiedzioną z pierwszej kroniki polskiej”.

Do stworzenia wspólnej wizji reżyser „Piasta” Robert Czechowski zaprosił scenografa i kostiumografa prof. Piotra Tetlaka. Wspierał go zespół jego współpracowników – poznańskich artystów i absolwentów UAP związanych także z Interdyscyplinarną Grupą Teatralną  Asocjacją 2006: Jakub Psuja, Krzysztof Urban, Natalia Rejszel, Ewa Tetlak oraz performer Piotr Charytoniuk.

Scenografia stworzyła przestrzeń teatralną, w której role Popiela i Piasta kreowali Jan Peszek i Jan Szurmiej.

Wystawę można oglądać w sali Stańczyk Lubuskiego Teatru do 8 grudnia 2021 r.

Wydarzenie w ramach projektu Przestrzenie Sztuki, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

fot. Marta Bojarska-Langner/mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany