EN

2.07.2020, 09:50 Wersja do druku

Wyśpiewać nadzieję

Piotr Beczała, mat. Opery Krakowskiej w Krakowie

Polskie gwiazdy światowej wokalistyki tak jak inni artyści dotkliwie odczuwają skutki pandemii. Nie poddają się jednak przygnębieniu. Oto właśnie wydały swe najnowsze płyty. Już same ich tytuły: „Desire" (Pragnienie) Aleksandry Kurzak czy „Vinceró!" (Zwyciężę!) Piotra Beczały zdają się przynosić krzepiący zastrzyk wiary w przyszłość opery.

Oboje nasi śpiewacy są od lat na ustach melomanów i recenzentów, oklaskujących ich popisy na najznamienitszych scenach - od nowojorskiej Metropolitan Opera, londyńskiej Covent Garden, po Paryż, Wiedeń, Mediolan, Monachium. Piotr Beczała uznawany jest za jednego z najlepszych dziś tenorów. Laureat licznych wyróżnień z International Opera Award, czyli operowym Oscarem w 2018 r., Erwin Piscator Award oraz Diapason d'Or w 2020 r. na czele. Ostatnie z trofeów francuska krytyka przyznała artyście za wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina album „Pieśni" Mieczysława Karłowicza i Stanisława Moniuszki, wykonywanych przez Beczałę z akompaniamentem Helmuta Deutscha.
Wybuch pandemii zastał naszego tenora w Żabnicy k. Żywca. Śpiewał tam 25 kwietnia podczas transmitowanej w internecie „Metropolitan Opera at Home Gala" z udziałem 40 gwiazd nowojorskiej sceny (w tym Aleksandry Kurzak i jej męża Roberto Alagny). Jednocześnie, nie tracąc nadziei na powrót spektakli z publicznością, przygotowywał się do roli Radamesa w „Aidzie". Miał w niej debiutować w Met jesienią. Organizatorzy jednak, podobnie jak wiele innych prestiżowych scen i festiwali, anulowali wszelkie tegoroczne plany, przenosząc realizację tytułu aż na 2022 r. Ale nasz pieśniarz ma wystąpić w Nowym Jorku już 31 grudnia 2020 r., na gali otwierającej nowy sezon. Natomiast już 8 i 10 października Beczała zaśpiewa tytułową partię w „Wertherze" Masseneta w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.


Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Wyśpiewać nadzieję

Źródło:

Sieci nr 27/29.06-5.07