EN

15.09.2020, 10:19 Wersja do druku

Wsola. "Ginczanka" w Muzeum Gombrowicza

fot. Dawid Śmigielski

Monodram "Ginczanka. Przepis na prostotę życia", opowieść o życiu poetki i gwiazdy międzywojennej bohemy, w najbliższą niedzielę w plenerze w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Zrealizowany przez sopocki Teatr na Plaży w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa monodram Agnieszki Przepiórskiej w reżyserii Anny Gryszkówny opowiada historię Zuzanny Ginczanki (właściwie Sara Polina Gincburg; 1917-1944), poetki – wizjonerki okresu międzywojennego, znanej w świecie międzywojennej bohemy, wyemancypowanej, pięknej kobiety. Żydówka, Rosjanka, Cyganka, która urodziła się na styku tych trzech krajów, języków i kultur (Ukrainy, Rosji i Polski), wybrała ostatecznie Polskę Tuwima i Gombrowicza (przez obu była ceniona). W czasie okupacji Ginczanka ukrywała się w Krakowie, po zadenuncjowaniu przez sąsiadkę została aresztowana przez gestapo. Została rozstrzelana na kilka tygodni przed wyzwoleniem Krakowa. Zginęła, mając zaledwie 27 lat.

- O jej życiu, dzieciństwie, przyjaźniach, miłości, poezji, o karierze, sławie, ale i o śmierci opowiada w spektaklu Agnieszka Przepiórska, aktorka teatralna, serialowa i filmowa, laureatka wielu scenicznych nagród, m.in. za spektakle "I będą święta" oraz "Tato nie wraca" - zapowiada Robert Utkowski z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Ginczanka u Gombrowicza. Opowieść o karierze, miłości i śmierci w parku we Wsoli

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Radom” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.