EN

6.03.2023, 13:28 Wersja do druku

Wrocław. Laureaci II edycji Konkursu Najlepsze Dyplomy Scenograficzne Uczelni Artystycznych

Poznaliśmy zwycięzców II edycji Konkursu Najlepsze Dyplomy Scenografii Uczelni Artystycznych. I miejsce zajęła Marta Bartosik z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Nagrodę specjalną, roczne stypendium od firmy JLL, otrzymała Karolina Kempińska z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Scenografia do spektaklu „Pomiłość. Przeraźliwie kiczowate i banalne historie”

Organizatorem Konkursu Najlepsze Dyplomy Scenograficzne Uczelni Artystycznych była Katedra Scenografii, Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Kuratorką wydarzenia – prof. Elżbieta Wernio, kierowniczka Katedry Scenografii. W konkursie wzięły udział uczelnie artystyczne prowadzące studia magisterskie na kierunku scenografia. Ogłoszenie wyników konkursu miało miejsce w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu przy ul. plac Wolności 7A.

„Ta inicjatywa jest szczególnie bliska mojemu sercu. Obserwując studentów, wiem, ile pracy i pasji włożyli w tworzenie tych dzieł sztuki. Tak naprawdę wszyscy uczestnicy mogą czuć się wygrani” – mówi prof. Elżbieta Wernio, kuratorka wydarzenia, kierowniczka Katedry Scenografii we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, scenografka teatralna z ogromnym dorobkiem artystycznym.

Twórcy nagrodzonych prac są absolwentami różnych uczelni artystycznych w Polsce: Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

„Dla firmy JLL oraz Tétris dbałość o przestrzeń, rozumianą zarówno dosłownie, jak i metaforycznie jest niezwykle istotna. Poprzez prace naszych architektów oraz doradców Workplace Advisory też jesteśmy swego rodzaju scenografami. W teatrze scenografia odgrywa wyjątkową rolę – decyduje o relacji, jaką aktorzy budują z widzami, często wzbudza wiele różnorakich emocji. Cieszymy się, że możemy wspierać młodych, utalentowanych scenografów w ich wymagającej, a tak potrzebnej pracy. Jestem przekonany, że p. Karolina, która otrzyma od nas stypendium doskonale tę szansę wykorzysta” – mówi Mateusz Bonca, CEO, JLL Polska.

W kapitule konkursowej, która zadecydowała o tym, kto otrzyma nagrodę specjalną zasiedli cenieni i niezwykle doświadczeni polscy artyści: Jan Klata (reżyser teatralny i dramaturg), Zofia de Ines (scenografka), Maja Kleczewska (reżyserka teatralna) oraz Zbigniew Libera (artysta, autor instalacji i performer). Specjalne miejsce w kapitule zajęła również Anna Rębecka (architektka, przedstawicielka firmy Tétris).

I miejsce: Marta Bartosik z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu za kostiumy i scenografię do spektaklu „Bleee…” Teatru Wielkiego w Poznaniu

Nagroda specjalna JLL: Karolina Kempińska z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu za scenografię do spektaklu „Pomiłość. Przeraźliwie kiczowate i banalne historie”

Nagrodzone prace można zobaczyć na wystawie w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu przy ul. plac Wolności 7A, do 17 kwietnia br. włącznie.


***

JLL (NYSE: JLL) jest wiodącą firmą świadczącą usługi profesjonalne, specjalizującą się w zarządzaniu nieruchomościami i inwestycjami. JLL kształtuje przyszłość nieruchomości dla lepszego świata poprzez wykorzystanie najbardziej zaawansowanej technologii do tworzenia najlepszych możliwości, niesamowitych przestrzeni i zrównoważonych rozwiązań w zakresie nieruchomości dla naszych klientów, pracowników i społeczności. JLL to firma z listy Fortune 500 z rocznymi przychodami w wysokości 19,4 mld dolarów, prowadząca działalność w ponad 80 krajach i zatrudniająca na całym świecie ponad 102 000 pracowników według stanu na 30 września 2022 r. JLL jest marką i zastrzeżonym znakiem towarowym Jones Lang LaSalle Incorporated.

Źródło:

Materiał nadesłany