EN
21.04.2022, 11:53 Wersja do druku

Wrocław. Zbliża się prapremiera spektaklu „Woda w usta” we Współczesnym

29 kwietnia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się premiera spektaklu „Woda w usta” Sandry Szwarc w reż. Leny Frankiewicz. 

fot. mat. teatru

"Teatr jako przygoda i próba zrozumienia świata” – tak opisuje swoje spektakle Lena Frankiewicz, która zachęca, by zagrać w grę i poszukać odpowiedzi na pytania stawiane w Wodzie w usta – nowej premierze Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

– Jedni zobaczą w głównej bohaterce spektaklu, Violi, morderczynię, inni osobę dotkniętą syndromem DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików), a jeszcze inni małą dziewczynkę, która nie może uwolnić się od swojego dzieciństwa. Każda z tych wersji jest prawdziwa i prawdopodobna – mówi Lena Frankiewicz, reżyserka spektaklu Wody w usta, na podstawie sztuki Sandry Szwarc. – Po pierwszej lekturze tego tekstu byłam przekonana, że Viola swojego oprawcę „załatwiła” i cały ten potok słów, który się z niej wydobywa, wypowiadany jest przy okazji „odsiadki”. To jednak tylko jedna z możliwych interpretacji – dodaje.

Dramat, który jest luźno inspirowany Wieczorem Trzech Króli oraz Królem Learem Williama Szekspira, opowiada historię Violi i jej ucieczki z przemocowej rodziny. Bohaterka wskutek katastrofy zostaje wyrzucona na bezludną wyspę, gdzie próbuje poradzić sobie z traumą, wpadając przy tym w pułapkę mechanizmów iluzji i zaprzeczenia.

Autorka sztuki, Sandra Szwarc, to dramatopisarka i pianistka, absolwentka teatrologii i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest dwukrotną laureatką Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU, organizowanego przez przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław. Jej sztuka Doppelganger została nagrodzona w drugiej edycji, a Woda w usta – w ubiegłym roku. Sandra Szwarc jest także dwukrotną finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureatką Grand Prix konkursu radiowego na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.

Woda w usta to powrót Leny Frankiewicz do WTW – jako aktorka występowała na jego deskach w latach 2003-2008. Jest laureatką Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2021 za wyreżyserowanie w Teatrze Wybrzeże spektaklu Nieczułość na podstawie powieści Martyny Bundy. W 2009 roku zrealizowała w Teatrze Wytwórnia spektakl 60/09, który został uznany za najlepszy debiut reżyserski w ankiecie miesięcznika Teatr. W 2017 roku wyreżyserowała Roberto Zucco w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu, a w 2019 roku – Jak być kochaną w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Już 29 kwietnia o godz. 19.15 na Dużej Scenie WTW prapremierowo zostanie wystawiona jej najnowsza sztuka, Woda w usta. Szczegóły i bilety: wteatrw.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany