EN

13.01.2020, 13:26 Wersja do druku

Wrocław. Z internetu do teatru

Bohaterem pierwszej w tym roku premiery Teatru Capitol jest Gracjan Roztocki, jeden z najsłynniejszych polskich youtuberów, kontrowersyjny twórca piosenek, filmów i obrazów.
Roztocki ma ponad 50 lat, mieszka w Krakowie, jest cukiernikiem. Jest legendą polskiego YouTu-be'a: od ponad dekady zamieszcza swoje amatorskie filmiki, w których śpiewa dosłownie o wszystkim, testuje jedzenie, gotuje, maluje obrazy. Ma charakterystyczną blond grzywkę, zawsze chodzi w krótkich spodenkach, nie wymawia "r". Ma zarówno zagorzałych fanów, jaki i spore grono prześmiewców, a nawet hejterów, więc nic dziwnego, że premiera "Gracjana Pana" wzbudza spore kontrowersje.

Twórcy przedstawienia twierdzą, że będzie to "czuła i pogodna muzyczna opowieść o Gracjanie i jego świecie". Przygotuje ją Cezary Tomaszewski, reżyser, choreograf i performer, znany z błyskotliwych i przewrotnych interpretacji muzycznej klasyki, jedna z najciekawszych postaci polskiego współczesnego teatru. Jego nominację do Paszportu Polityki w 2017 roku Jacek Sieradzki uzasadniał tak: "Ma wspaniałą wyobraźnię muzyczną, rytmiczną, umie spajać najodleglejsze od siebie materie, z wysokich i z niskich kręgów kultury. I ma coś nie do przecenienia w naszym teatrze sensatów i smutasów: gargantuiczne poczucie humoru". Autorką scenariusza jest Natalia Fiedorczuk, kompozytorka, wokalistka, instrumentalistka, pisarka, a także animatorka kultury,

która za swoją debiutancką powieść "Jak pokochać centra handlowe" otrzymała Paszport Polityki. Scenografię, kostiumy, rekwizyty i projekcje tworzą Bracia, czyli Aga Klepacka i Maciej Chorąży, kierownikiem muzycznym spektaklu jest aktor Capitolu Tomasz Leszczyński.

Wystąpią: Justyna Antoniak, Agnieszka Oryńska-Lesicka, Tomasz Leszczyński, Michał Szymański, Mikołaj Woubishet oraz gościnnie absolwentka Studium Musicalowego "Capitol" Paulina Jeżewska i Rafał Derkacz, aktor Teatru Lalka w Warszawie, finalista Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki na 37. i 40. PPA. - Czytając komentarze, widzę, że ten pomysł elektryzuje naszych widzów i jest dosyć kontrowersyjny. Gorąco wierzymy w to przedstawienie - wspomniał na wtorkowej próbie prasowej dyrektor Teatru Muzycznego "Capitol" Konrad Imiela

Tytuł oryginalny

Z internetu do teatru

Źródło:

Materiał własny
Gazeta Wyborcza - Wrocław nr 7 - dodatek Co Jest Grane

Autor:

Rafał Zieliński

Data publikacji oryginału:

13.01.2020