EN

4.10.2024, 15:41 Wersja do druku

Wrocław. XII Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej

XII Festiwal niezależnej kultury białoruskiej odbędzie się we Wrocławiu w dniach 16-20 października. 

fot. mat. organizatora

Podobnie jak w poprzednich latach, widzowie będą mogli zanurzyć się w atmosferze białoruskiej kultury poprzez język muzyki, literatury, kina, fotografii i performansów, będą mogli zastanowić się nad przeszłością, zrozumieć teraźniejszość i otworzyć perspektywy przyszłości wraz z autorami i autorkami, organizatorami i organizatorkami. 

Od wielu lat festiwal skupia się na idei wspólnoty, stawiając ją w centrum swojego przesłania. Organizatorzy są przekonani, że razem można osiągnąć więcej niż osobno. Dlatego w programie jest wiele projektów stworzonych we współpracy, odzwierciedlających siłę i znaczenie zjednoczenia oraz otwierających przestrzeń do głębokich dyskusji i mocnych przeżyć. 

Podczas festiwalu będziemy zastanawiać nad tym, co czyni nas takimi, jakimi jesteśmy dzisiaj, jak się zmieniamy i dokąd zmierzamy. Razem z publicznością festiwal podejmuje próbę nie tylko spojrzenia w przyszłość, ale także otwierania nowych możliwości i kierunków rozwoju dla kultury białoruskiej, kierując przestrzeń dla twórczych poszukiwań i dialogu.

Hasłem Festiwalu 2024 jest „RAZEM DALEJ” - to wezwanie do wspólnej refleksji nad przyszłością, zaproszenie, by nie zadowalać się osiągniętym i iść dalej razem, wspierając się nawzajem. Zespół Festiwalowy stara się inspirować ludzi do wspólnego działania i tworzenia nowej rzeczywistości. 

Przez lata festiwal pozostał ważną platformą dla niezależnej sztuki utalentowanych autorów i autorek prezentujących swoją twórczość bez cenzury i ograniczeń. W kontekście nieustających represji w Białorusi przestrzeń ta nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ daje artystom możliwość swobodnego wypowiadania się i nie bania się prześladowań. Festiwal pełni również ważną rolę społeczną, zwracając uwagę na dramatyczną sytuację więźniów politycznych na Białorusi, w tym Polaków, takich jak dziennikarz Andrzej Poczobut, uwięzionych za swoje przekonania i działalność.

Organizatorki i organizatorzy są dumni, że festiwal staje się coraz bardziej aktualny i pełen znaczeń. "Po raz dwunasty Białorusini prezentują swoją niezależną kulturę europejską mieszkańcom Wrocławia, aby podzielić się swoimi talentami i zwrócić uwagę na pomysły aktualne dzisiaj i dalej" - mówi organizatorka Festiwalu Tatiana Iwanow. 

XII sezon zgromadzi twórców z różnych dziedzin kultury - muzyków, artystów, aktorów teatralnych, pisarzy, reżyserów i fotografów. Program festiwalu obejmuje 19 wydarzeń, od spektakli i dyskusji po Targi Książki i koncerty. Wśród zaproszonych gości znajdą się uznani białoruscy twórcy, tacy jak Katsiaryna Wadanosawa, Uładzimir Niaklajeu, zespół KRIWI i wielu innych, którzy swoimi dziełami wzbogacą festiwalowe doświadczenia.

Festiwal odbędzie się w różnych wrocławskich przestrzeniach kulturalnych: Centrum na Przedmieściu, Muzeum Pana Tadeusza, Kino Popiół i Diament, Scena na Świebodzkim Teatru Polskiego, Instytut Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, Domek Miedziorytnika oraz w wielu innych miejscach.

Podczas dyskusji otwartej “Pokonanie stereotypów. Białorusini, Polacy i Litwini” w Przejściu Dialogu zostanie wręczona Nagroda za Wsparcie i Rozwój Białoruskiej Kultury, ustanowiona przez Festiwal . W ubiegłym roku otrzymał ją Marek Stanielewicz. To wyróżnienie  jest symbolem naszej wdzięczności dla Polaków, którzy aktywnie wspierają i promują rozwój kultury i sztuki białoruskiej, przyczyniając się do wzmocnienia więzi kulturowych i wzajemnego zrozumienia między naszymi narodami. 

Festiwal stał się możliwy dzięki: wsparciu finansowemu władz Miasta Wrocław, współfinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Dolnego Śląska, współfinansowaniu Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

Organizatorzy: Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą” i Stowarzyszenie Białoruski Związek Solidarności. Współorganizatorzy: Centrum na Przedmieściu, Domek Miedziorytnika, IMPART, Kino Popiół i Diament, Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Muzeum Pana Tadeusza, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Przejście Dialogu, Strefa Kultury, Teatr Polski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, WCRS.

Patronat medialny: TVP3 Wrocław.

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z białoruską kulturą w miaście spotkań - Wrocławiu! Razem dalej. 

Festiwal odbędzie się w dniach 16-20 października we Wrocławiu.

Na wybrane wydarzenia obowiązują bilety lub wcześniejsza rejestracja, jednak większość atrakcji pozostaje bezpłatna i otwarta dla szerokiej publiczności.

Kontakt: współorganizatorka Festiwalu Natalia Chotko: +48 571 936 220, [email protected]; organizator: Tatiana Iwanow, +48 530 991 002, [email protected].

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne