EN

2.11.2020, 13:48 Wersja do druku

Wrocław. Wystawa poświęcona twórczości Gombrowicza w Muzeum Pana Tadeusza

Ekspozycję składającą się w głównej mierze z cytatów z tekstów Witolda Gombrowicza będzie można od wtorku obejrzeć w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Wystawę zorganizowano w ramach trwającego od lipca IV Festiwalu Tradycji Literackich.

fot. R. Utkowski / mat. organizatora

Prezentowane na wystawie cytaty z tekstów autora "Trans-Atlantyku" przedstawiają stosunek Gombrowicza do rzeczywistości, literatury i samego siebie - podali twórcy ekspozycji. Na ekspozycji można też znaleźć noty biograficzne oraz fotografie przedstawiające autora "Ferdydurke".

Wystawa jest częścią trwającego od lipca w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu IV Festiwalu Tradycji Literackich. W ramach tego przedsięwzięcia w listopadzie odbędą się jeszcze m.in. rozmowy z laureatami Nagrody im. Witolda Gombrowicza. W sobotę - 7 listopada - odbędzie się spotkanie z Weroniką Murek, zaś 28 listopada z Barbarą Sadurską i Tomaszem Tyczyńskim. Spotkania będą transmitowane on-line.

Jak podało Muzeum Pana Tadeusza, IV Festiwalowi Tradycji Literackich, podobnie jak w latach ubiegłych, patronuje Adam Mickiewicz, w tym roku jednak towarzyszy mu Witold Gombrowicz. "Autor +Ferdydurke+ komentował rolę-gębę geniusza literatury i kapłana narodu przyprawianą Mickiewiczowi przez współczesnych i potomnych. Sam, na wpół prowokacyjnie i ironicznie do niej pretendował. W czwartej edycji festiwalu kierujemy się więc ku kontynuacji i powtórzeniu, również parodystycznemu" - napisali w materiałach prasowych poświęconych festiwalowi jego twórcy.

Organizowany przez Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu Festiwal Tradycji Literackich zakończy się w grudniu.

Źródło:

PAP