EN
2.06.2022, 15:10 Wersja do druku

Wrocław. Wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu

Inne aktualności

Otwarcie wystawy poświęconej historii polskiego Senatu oraz uroczyste, wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu odbyły się w czwartek we Wrocławiu w ramach obchodów 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.

Ekspozycja plenerowa, składająca się z kilkunastu plansz, prezentowana jest we wrocławskim Rynku. Adam Niemczewski, szef Kancelarii Senatu podkreślił, że wystawa został przygotowana z okazji 100-lecia pierwszego posiedzenia Senatu II RP, które odbyło się 28 listopada 1922 r. „Ekspozycja obrazuje nie tylko Senat II RP, ale również mówi o Senacie I RP i senatach w czasach rozbiorowych. Mówi też o odrodzeniu Senatu w 1989 r.” – przekazał Niemczewski.

Po wernisażu wystawy, w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, odbyło się uroczyste, wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, poświęcone roli mecenatu samorządu terytorialnego w obszarze kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na przykładzie Wrocławia i Dolnego Śląska.

Przewodnicząca Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu Barbara Zdrojewska (KO) podkreśliła, że samorządy oraz instytucje kultury są dziś w Polsce „w momencie przełomu”. „Zwróćmy uwagę, że w tej chwili odchodzą wspaniali, ogromnie zasłużenie twórcy, dyrektorzy instytucji, którzy je tworzyli po roku 1990. Dziś ta cała grupa odchodzi na emeryturę i będzie przekazywała pałeczkę młodszemu pokoleniu. To dobry moment do rozmowy o zmianach, jakie zachodzą w kulturze” – mówił Zdrojewska.

Senator wyraziła przy tym nadzieję, że samorządowcy oraz instytucji kultury będą mogły licznych na taki mecenat państwa, w którym „będzie zredukowana polityka, a zwycięży racjonalność i odpowiedzialność”.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne