EN
29.03.2022, 16:23 Wersja do druku

Wrocław. Wydarzenia w Instytucie Grotowskiego w kwietniu

Wchodząc w drugi wiosenny miesiąc w Instytucie Grotowskiego, zwracamy się w stronę Dalekiego Wschodu – z fascynacją spoglądamy na tradycję japońską. Przełom kwietnia i maja w Instytucie to składający się z ośmiu wydarzeń projekt „Sakura. Wrocławskie dni japońskich inspiracji”. Wcześniejsze dni kwietnia to powrót do uznanych pozycji repertuarowych Instytutu Grotowskiego.

fot. Magdalena Mądra / mat. organizatora

W pierwszym tygodniu obejrzymy „Anhelli. Skowyt” w reżyserii Jarosława Freta, następnie zobaczymy „Matki wyklęte” w reż. Ady Tabisz, a w ostatnim tygodniu zaprezentujemy Państwu spektakl „Camille” w reż. Kamili Klamut.

Wierzymy, że taka rozmaitość wydarzeń skłoni Państwa do częstych odwiedzin Instytutu w nadchodzącym miesiącu.

Uwaga: Program „Sakury. Wrocławskich dni japońskich inspiracji” został załączony w tej wiadomości w oddzielnym pliku.

Program wydarzeń kwietniowych:

czw.–pt. 7–8.04.2022, 19.00

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Anhelli. Skowyt

Spektakl Teatru ZAR

„Anhelli. Skowyt” jest spektaklem muzycznym, śpiewanym na żywo i skomponowanym na bazie pieśni ormiańskich, greckich hymnów i prawosławnych irmosów.

W spektaklu zadajemy podstawowe pytanie o niemożność doświadczenia i wyrażenia śmierci, której nie można ani opowiedzieć, ani zbudować żadnej jej reprezentacji. Dlatego skupiamy się na tych kilku minutach żałoby, kiedy w domu osoby, która odeszła, zbierają się żałobnicy i dokonują pożegnania, odprawienia zmarłego. Nie chodzi jednak tylko o gest pożegnania, ale o prawdziwe odłączenie, odesłanie, może uwolnienie duszy. Śmierć jest nie tylko momentem przejścia, ale także procesem, który wymaga czasu.

Bilety: 20/30 PLN

fot. Nata Korenovskaya / mat. organizatora

sob.–pon. 9–11.04.2022, 19.00

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Matki wyklęte

Spektakl dokumentalny w reżyserii Ady Tabisz

W ramach „Teatru na faktach”

Bilety: 20/30 PLN

Po pokazie spektaklu 9 kwietnia odbędzie się spotkanie z twórczyniami spektaklu „Matki wyklęte” oraz Łucją Lange z Instytutu Dobrej Śmierci – „Terapia sztuką w procesie żałoby”.

Spektakl dokumentalny na podstawie wywiadów przeprowadzonych z kobietami, które doświadczyły poronienia, które chciały dokonać pochówku swojego dwumilimetrowego dziecka, ale bez księdza i „pokropku” się nie dało. O tych, które nie chciały, aby ich „wyskrobiny” wbrew ich woli trafiły do grobowca dzieci utraconych. O tych, które po stracie dziecka płakały za długo lub za krótko. O tych, które modliły się, aby ich ciężko uszkodzone zarodki obumarły same, albo żeby, mimo wszystko, nie umierały nigdy. O nich i innych matkach wyklętych. Wyklętych, czyli tych, o których się nie mówi, bo ważniejsze są ich zarodki.

Bilety: 20/30 PLN

W ramach spektaklu „Matki wyklęte” odbędą się jeszcze dwa wydarzenia towarzyszące: „Podróż bohaterki” – warsztaty dla kobiet i dziewczyn Aleksandry Pulcer (5.04 | 18:00–22:00, Studio Na Grobli) oraz „Jak rozmawiać o poronieniu?” – warsztaty dla studentów psychologii (8.04 | 17:00–20:00, Czytelnia im. Ludwika Flaszena). Zgłoszenia do obu wydarzeń odbywają się za pomocą formularza (do 4 kwietnia).

fot. Magdalena Mądra / mat. organizatora

wt.–śr. 26–27.04.2022, 19.00

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Camille

Spektakl Kamili Klamut we współpracy z Marianą Sadovską

Camille Claudel była rzeźbiarką. Była również siostrą Paula Claudela i przez dziesięć lat towarzyszką i twórczą partnerką Auguste’a Rodina. Zmarła ponad siedemdziesiąt lat temu. Ostatnie trzydzieści lat życia spędziła w zakładzie psychiatrycznym. Impulsem, który bezpośrednio wpłynął na kształt spektaklu, było ostatnie zdjęcie, jakie zrobiono Camille. Przedstawia ono Claudel w szpitalu z przyjaciółką. Wyobraziłam sobie, że odwiedziny, które rzadko zdarzały się jej podczas pobytu w zakładzie, mogły wywołać kaskadę wspomnień. Wspomnień, których kształt przeczułam i ubrałam we własną wrażliwość.

Bilety: 20/30

Źródło:

Materiał nadesłany