EN

15.03.2022, 11:00 Wersja do druku

Wrocław. Wieczór Polsko-Ukraiński w Operze Wrocławskiej - w piątek

Czerez pole szyrokoje, Białe róże, My, Pierwsza Brygada - te polskie i ukraińskie pieśni ludowe i patriotyczne będziemy mogli usłyszeć, a nawet zaśpiewać w najbliższy piątek 18 marca  w Operze Wrocławskiej. Tego wieczoru widzowie z Ukrainy będą specjalnymi gośćmi,  a zaproszenia na to wydarzenie, dotrą do nich dzięki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, Fundacji Drzwi Otwarte i Stowarzyszeniu Odra-Niemen.

fot. mat. organizatora

Nasze serca i uwaga skierowane są teraz przede wszystkim na niesienie pomocy – tej realnej. Jednocześnie wiemy, jak ważną rolę ma do spełnienia sztuka w czasach, gdy człowieczeństwo jest wystawione na próbę, dlatego zapraszamy wszystkich na Wieczór Polsko-Ukraiński pełen pieśni, patriotyzmu, solidarności z Ukrainą – mówi Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej.

Na koncert zaprasza też Zoia Rolińska, ukraińska śpiewaczka, na co dzień alt w Chórze Opery Wrocławskiej:

W Ukrainie pieśń towarzyszy nam przez całe życie. Śpiewamy od dziecka z rodzicami, kiedy jest nam smutno i wesoło. Pieśń to dusza Ukrainy. Ten koncert to dla mnie wyjątkowe przeżycie, bo
z dala od mojej ojczyzny, tym minimalnym gestem, mogę wspierać moich bliskich w bólu i cierpieniu.

Na scenie wystąpią gościnnie Iryna Zhytynska i Olga Tsymbaluk, a w czasie koncertu
w wykonaniu solistów oraz artystów chóru Opery Wrocławskiej usłyszymy dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego i Stanisława Moniuszki, piosenki legionowe, a także ukraińskie pieśni patriotyczne i ludowe.

W repertuarze koncertu pojawi się również hymn cerkiewny Boże Wielki Jedyny – to modlitwa, z której szczególnie wybrzmiewa wołanie o wolność i błogosławieństwo. Dziś jej słowa nabierają szczególnego znaczenia. Opera Wrocławska w akcie solidarności z narodem ukraińskim wykonała ten utwór przed spektaklami tuż po inwazji rosyjskiej na Ukrainę:
https://www.youtube.com/watch?v=o0QEVq9R5y0

Koncertowi towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy do puszek Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, a gmach Opery Wrocławskiej tego dnia ponownie rozświetlą barwy narodowe Ukrainy.

Bilety dostępne na stronie www.opera.wroclaw.pl oraz w kasie Opery Wrocławskiej.

Bezpłatne wejściówki na koncert dla obywateli Ukrainy czekają w siedzibie Stowarzyszenia Odra-Niemen przy ul. Aleksandra Zelwerowicza 16/3 w godzinach 10:00 – 18:00.

Partnerem w zakupie biletów dla obywateli Ukrainy jest firma Wajnert.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne