EN
25.04.2022, 08:36 Wersja do druku

Wrocław. W środę spektakl upamiętniający 91. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy

W środę w studiu koncertowym Polskiego Radia we Wrocławiu zaplanowano spektakl upamiętniający 91. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. „Nim wstanie dzień” to opowieść o życiu i śmierci tego wspaniałego muzyka jazzowego i kompozytora.

Krzysztof Komeda Trzciński urodził się 27 kwietnia 1931 roku, zmarł 23 kwietnia 1969 roku.

Pomysłodawca i twórca spektaklu, muzyk Krzysztof Witkowski pierwotnie chciał sztuką jedynie przypomnieć widzom, że Krzysztofa Komeda był w latach powojennych mieszkańcem dolnośląskiego Wałbrzycha. Dlatego też premiera inscenizacji odbyła się na scenie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu - 29 listopada 2020 roku. Z uwagi na obiektywne okoliczności, czyli panującą wtedy pandemię, premiera przyjęła formę streamingu online.

Po przychylnych recenzjach autor i reżyser postanowił rozbudować spektakl o nowe wątki i elementy. „Nim wstanie dzień" został w nowej wersji zaprezentowany na dolnośląskich scenach.

„Istotnym zmianom uległa także warstwa muzyczna. Pomysłodawca spektaklu w sposób znaczący zwiększył liczbę zaaranżowanych kompozycji, odnoszących się bezpośrednio do wybranych przez siebie epizodów z życia Komedy. Założony przez Krzysztofa Witkowskiego kwartet, do którego zaprosił wybitnych muzyków, wypracował wspólne środki wyrazu, będące nie tylko elementem uzupełniającym dzieło teatralne. Wykonywane utwory stanowią również autonomiczne, muzyczne opowieści. Muzycy kwartetu, świadomie rezygnując z dźwięku fortepianu, wykorzystali przede wszystkim gitary akustyczne oraz akordeon” - czytamy w informacji o spektaklu.

Na scenie zagrają: Adam Kawończyk - zaliczany do czołowych trębaczy jazzowych w Polsce, Piotr Domagała - gitarzysta jazzowy, twórca oryginalnych projektów z pogranicza jazzu i folku, Oleg Dyyak - multiinstrumentalista, akordeonista, klarnecista i perkusista oraz Krzysztof Witkowski - gitarzysta basowy, reżyser spektaklu. W rolę Krzysztofa Komedy wcielił się Michał Kosela, aktor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Źródło:

PAP

Autor:

Roman Skiba