6 marca w Instytucie Grotowskiego w ramach projektu „Teatr na faktach” odbędzie się premiera spektaklu dokumentalnego w reżyserii Grzegorza Grecasa o społeczności osób g/Głuchych. Czworo bohaterów oprowadzi nas po „świecie ciszy”, będziemy im towarzyszyć podczas dorastania, pierwszych spotkań ze światem zewnętrznym, poszukiwania własnej tożsamości. Na widowni będą mieli okazję spotkać się widzowie słyszący i niesłyszący, współobywatele, którzy od lat rozmawiają w dwóch językach polskich – zbyt rzadko ze sobą. Po premierowym pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami.
Spektakl dokumentalny „W dwóch językach polskich” został zrealizowany metodą verbatimu – dosłownego zapisu rzeczywistości. Punktem wyjścia stały się rozmowy ze społecznością g/Głuchych, ich historie, wspomnienia i przeżycia. Zadaniem twórców było wierne przedstawienie ich na scenie, bez dopisania ani jednego słowa/znaku. Tym razem podczas wywiadów z bohaterami dyktafon zastąpiła kamera, a rozmowy odbywały się nie tylko w języku polskim fonicznym, ale również polskim języku migowym, przy użyciu systemu językowo-migowego i przy wsparciu tłumaczy. W efekcie charakterystyczny dla metody verbatimu proces budowania roli w oparciu o indywidualny sposób wypowiedzi bohatera stał się okazją do odwrócenia sytuacji. Tym razem to osoby słyszące, tak jak g/Głusi w życiu codziennym, muszą zmierzyć się z fundamentalną barierą. Opowiedzieć własną historię w obcym dla siebie języku polskim.
Na scenie występują Karolina Brzęk, Małgorzata Rostkowska, Tomasz Lipka, Krzysztof Satała –profesjonalni aktorzy, którzy wcielają się w role osób ze społeczności g/Głuchych, tych niesłyszących i słyszących. Poznamy g/Głuchego z wielopokoleniowo głuchej rodziny, g/Głuchą z rodziny osób słyszących, która migać nauczyła się dopiero w podstawówce, g/Głuchego, który do momentu pójścia na studia nie posługiwał się PJM, a do społeczności g/Głuchych wszedł dopiero jako dorosły, oraz kodaczkę, czyli słyszące dziecko głuchych rodziców.
„W dwóch językach polskich” to opowieść-podróż przez współczesną Polskę – strefę wolną od polskiego języka migowego, strefę wolną od tłumaczy, wreszcie strefę wolną od g/Głuchych. „Po latach bycia niesłyszalnymi i jednocześnie niewidocznymi g/Głusi mają nam – słyszącym – wiele do powiedzenia” – mówi reżyser spektaklu Grzegorz Grecas. „Nasi bohaterowie często musieli przez długie lata szukać swojego języka. Funkcjonować na granicy «świata dźwięku» i «świata ciszy»”.
Projekt zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia. Spektakl przygotowany w ramach 16. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania organizowanego przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji. Więcej na: https://bit.ly/3k3Kn9q
Premiera: sob. 6/03/2021, 19:00
Pokazy: niedz. 7/03/2021, 16:00, 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze, Wrocław
Spektakl w języku polskim i polskim języku migowym. Po spektaklu 6 marca odbędzie się spotkanie z twórcami.