EN

6.10.2020, 08:18 Wersja do druku

Wrocław. Trwa Festiwal Opowiadania

"Dwie lub trzy rzeczy, które o niej wiem. Sonet prozą o Susan S. / mat. organiztora

Pierwszy weekend 16. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania już za nami.

Festiwal Opowiadania rozpoczął się spektaklem „Dwie lub trzy rzeczy, które o niej wiem. Sonet prozą o Susan S.” w reżyserii Agnieszki Wolny-Hamkało i Mikołaja Mikołaczyjka. W monodramie wystąpiła Jolanta Olszewska, a oprawę muzyczną wykonał Tomek Sikora.

Monodram o Susan Sontag opowiada o głodzie badaczki, obsesyjności naukowca i fizjologii pisania. O tym, co robi z nami łaknienie i jaką cenę płaci się za sławę, także w świecie nauki.

Drugiego października wieczór festiwalowy rozpocznie się już na schodach Instytutu Grotowskiego. Filip Zawada, którego ostatnia książka „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” była jedną z najbardziej oczekiwanych książek 2019 i znalazła się na liście nominacji do nagrody Nike, przeczytał „Kilka rzeczy, o których nie powinniśmy wiedzieć”.

Następnie, już w Sali Teatru Laboratorium, teksty gości festiwalowych zinterpretowali i performowali artyści związani obecnie lub w przeszłości z Wrocławiem – Małgorzata Szczerbowska, Dariusz Maj, Karolina Micuła oraz Paweł Bernadowski. Towarzyszyli im autorzy, w formie performansu, czytania na żywo lub w zapisie wideo: Marcin Kurek, Ayfer Tunç (Turcja) i Karin Peschka (Austria). Wieczór wyreżyserowała Katarzyna Dudzic-Grabinska.

Trzeciego października Łukasz Drobnik, polski pisarz piszący głównie po angielsku i wielki entuzjasta flash fiction odczytał na schodach Instytutu Grotowskiego „Devonian”.

Opowiadania Marie Aubert, Barbary Sadurskiej i Zsófii Bán w reżyserii Marty Streker przeczytali aktorzy – Paweł Palcat i Wiktoria Czubaszek oraz tegoroczna laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza – Barbara Sadurska.

Usłyszeliśmy historie o dzieciństwie, zabawie w życie i o tym, jak później przed nim uciekamy – do sauny, która zamienia się w łono matki przepełnione czułą ciemnością i do lokalnego centrum handlowego po namiastkę egzotycznego luksusu.

"W dwóch językach polskich " / mat. organizatora

Spektakl „W dwóch językach polskich” to opowieść-podróż przez współczesną Polskę – strefę wolną od Polskiego Języka Migowego, strefę wolną od tłumaczy, wreszcie strefę wolną od Głuchych.

scenariusz i reżyseria: Grzegorz Grecas
współpraca reżyserska/ruch sceniczny: Małgorzata Rostkowska
wystąpili: Karolina Brzęk, Małgorzata Rostkowska, Tomasz Lipka, Krzysztof Satała
tłumaczenie podczas spektaklu: Iza Janas
współpraca tłumaczeniowa: Elżbieta Resler
konsultacja scenograficzna: Alex Aleksiejczuk
produkcja: Piotr Melchior Torchała

Ostatnim wydarzeniem czwartego dnia była rozmowa Marcina Hamkały z Jackiem Głombem pt. „Maski gesty”.
Podczas spotkania zadali sobie pytania:
Jakie wyzwania stoją przed tym teatrem teraz? Jaka jest jego przyszłość w nowej, zamaskowanej i pełnej łatwych gestów rzeczywistości?

W programie 8-10 października8.10 Muzeum Pana Tadeusza
kino Popiół i Diament

18:00 „Dyptyk warszawski”
czyta Janusz Rudnicki z udziałem Bożeny Baranowskiej / również online /

19:00 „Przepływy rzeczywistości”
rozmowa, prow. Tomasz Grabiński, goście Zsófia Bán, Lenka Kuhar Daňhelová, Daniel Majling, František Malík, Magda Piekarska, Janusz Rudnicki, Anna Wanik / również online /Wejściówki na „Dyptyk warszawski” i „Przepływy rzeczywistości” do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza.

mat. organizatora

9.10 Piekarnia

/ również online /
18:00 Inscenizacje cz. III / Teatr Polski w Podziemiu
Jakub Żulczyk „Błąd”
reż. Grzegorz Jaremko, występują: Halina Rasiakówna, Marta Zięba, Anna Kłos, Michał Opaliński, Michał Mrozekmuzyka: Bartosz Dziadosz, kostiumy: Rafał DomagałaFragmenty utworu dramatycznego pt. „Błąd” (C) Jakub Żulczyk/Syndykat Autorów Agencja Literacka i Scenariuszowa, 2020.

Daniel Majling „Ruska klasyka”
reż. Oskar Sadowskiwystępują: Anna Ilczuk, Maja Pankiewicz, Halina Rasiakówna, Marta Zięba, Jan Dravnel, Dariusz Maj, Dominik Wójcik oraz studenci Akademii Sztuk Teatralnych – Filii we Wrocławiu we Wrocławiu; muzyka: Baasch

10.10 Piekarnia

/również online /

18:00 Inscenizacje cz. IV / Teatr Polski w Podziemiu
Petr Borkovec „Opowiadania"
reż. Marta Streker, występują: Petr Borkovec (autor), Igor Kujawski, muzyka: Jakub Rezler

19:00 „Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce. Co widzi?”
rozmowa z udziałem Klementyny Suchanow, Agnieszki Graff, Edwina Bendyka i Tomasza Piątka, prow. Agnieszka Wolny-HamkałoCO

20:30 „Remix polski. Koncert galowy”
reż. Martyna Majewska, występują Anna Ilczuk, Darek Maj, Michał Opaliński, Emose Uhumwango, Aleksander Kaleta; muzyka Ina West, kostiumy Krystian Szymczak

Wejściówki na wydarzenia w kinie Popiół i Diament do odbioru w kasach Muzeum Pana Tadeusza.

Część spotkań będzie transmitowana również lub wyłącznie online na Facebooku MFO

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

06.10.2020