EN

25.01.2021, 19:34 Wersja do druku

Wrocław. Teatr Polski zaprasza na film "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza"

mat. teatru / w grafice wykorzystano zdjęcie Grzegorza Hawałeja

W ramach cyklu "Teatr na ekranie" zapraszamy na bezpłatną projekcję online filmu dokumentalnego Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego pt. "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza".

Obraz opowiada o dwudziestu latach [1948-1968] życia i twórczości poety. W Gliwicach Tadeusz Różewicz ożenił się i na świat przyszli obaj jego synowie. W tym mieście powstały ważne w historii teatru dramaty: Kartoteka, Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja, Grupa Laokoona, Przyrost naturalny, Stara kobieta wysiaduje. Od 1960 roku zaczęły je grać teatry polskie i zagraniczne. Powstały scenariusze filmowe, potem filmy realizowane przez brata Stanisława Różewicza. Był to czas intensywnej twórczości poetyckiej. Ukazują się zbiory: Pięć poematów, Wiersze i obrazy, Równina, Poemat otwarty. Z Różewiczem nawiązują kontakty tłumacze zagraniczni. Jego utwory ukazują się w Anglii, we Włoszech, w Niemczech, w Czechach Jugosławii. Od 1950 roku zaczyna wyjeżdżać za granicę, najpierw na Węgry, a w 1957 na Zachód. Różewicz uczestniczy w festiwalach poetyckich, w premierach swoich sztuk, odwiedza galerie sztuki i ważne ośrodki kultury.

W maju 1968 roku przeprowadza się z rodziną do Wrocławia.

Dziękujemy dyrektorowi Teatru Miejskiego w Gliwicach, Panu Grzegorzowi Krawczykowi, za bezpłatną licencję na udostępnienie filmu.

Scenariusz: Maria Dębicz, Krzysztof Korwin-Piotrowski
Reżyseria: Krzysztof Korwin-Piotrowski
Zdjęcia: Mieczysław Chudzik, Andrzej Prynda
Montaż: Norbert Rudzik
Produkcja: Gliwicki Teatr Muzyczny
Premiera: 13 listopada 2009, Scena Bajka-Kino Amok w Gliwicach
Premiera TV: 28 lutego 2010, TVP2
Czas trwania: 58:21

Projekcja odbędzie się na kanale YouTube. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne