EN

16.04.2021, 12:09 Wersja do druku

Wrocław. Teatr Lalek na wyciągnięcie ręki

Wrocławski Teatr Lalek pozostaje czujny na potrzeby Widzów w tym niełatwym czasie i stara się im zapewniać stały dostęp do teatru – w każdy możliwy sposób. Dlatego na platformie VOD pojawiają się dwa nowe tytuły docenione przez publiczność i krytyków - „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” w reżyserii Jakuba Krofty oraz „Noc bez księżyca” w reżyserii Maćko Prusaka. Nowe spektakle udostępnione w streamingu, zostały wybrane w ankiecie w mediach społecznościowych teatru.

fot. Karol Krukowski

SAM, CZYLI PRZYGOTOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE (13+) duetu Maria Wojtyszko/Jakub Krofta (twórców spektakli „Piekło – niebo”, „Ojeja! albo o dziewczynce, która nie znała własnego imienia). 

Tytułowy bohater – trzynastoletni Samuel – wydaje się być typowym klasowym outsiderem: pochodzi z inteligenckiej rodziny, nosi okulary, nie uprawia sportu, a wolny czas spędza przy pianinie. Szkolni koledzy lekceważą go, a dziewczyny nie zwracają na niego uwagi. Ten pozornie schematyczny obraz szybko się komplikuje. Zgodne małżeństwo rodziców Sama rozpada się, w jego życiu pojawia się Ta Jedyna, a wszystko razem sprawia, że chłopiec zaczyna mieć problemy w szkole.

Groteskowy świat przedstawiony w spektaklu wynikająca z przyjętej komediowej konwencji pomaga młodym widzom zbudować minimum dystansu do bolesnej problematyki spektaklu – bo historia Sama, któremu po rozwodzie rodziców rozpada się świat, musi być (statystycznie rzecz biorąc) również historią wielu z nich.

Przedstawienie było nagrodzone za najlepszy spektakl sezonu 2013/14 w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a w ramach II Festiwalu Małych Prapremier otrzymało Grand Prix i Nagrodę Jury Dziecięcego.

fot. Karol Krukowski

NOC BEZ KSIĘŻYCA (5+) w reżyserii Maćka Prusaka

Gdzie jest i co porabia księżyc kiedy nie świeci na niebie? To pytanie nie daje spokoju Zohar, która postanawia odnaleźć nieobecny księżyc i przywrócić jego światło światu pogrążonemu w ciemności. Wyrusza w podróż przez nocne miasto, odważnie stawiając czoła wszystkim niespodziankom, jakie napotka na swej drodze. Będzie ich wiele: ludzie przypominający ryby, złodzieje wyglądający zupełnie jak złodzieje, księżyc w ogóle nie przypominający księżyca. Świat nocą jest zupełnie inny niż za dnia! Ale nie trzeba się go bać, bo tylko wtedy można odkryć, jaki jest ciekawy. I jak bardzo potrzebuje światła, które sprawia, że nikt nie czuje się samotny.

W przedstawieniu elementy codzienności przeplatają się w niej z sennymi marzeniami śpiącego dziecka. Spektakl, podobnie jak książka, opowiada o wędrówce Zohar obrazami. Gest i dźwięk zastępują w nim tekst, pozostawiając widzom przestrzeń dla swobodnej interpretacji.

Spektakle Wrocławskiego Teatru Lalek dostępne na VOD pozwolą spędzić czas wspólnie z rodziną zwłaszcza teraz, kiedy rzeczywistość mocno ograniczyła różnego rodzaju aktywności.

Spektakle są dostępne na stronie: vod.teatrlalek.wroclaw.pl.

Koszt dostępu dla całej rodziny: 15 zł

Przedstawienia można obejrzeć wyłącznie po wykupieniu dostępu. Nagrania będą dostępne przez cały czas, dzięki czemu można je obejrzeć o dowolnej porze. Dostęp jest aktywny przez 24 h od rozpoczęcia oglądania. Więcej informacji o kolejnych przedstawieniach dostępnych na platformie VOD na stronie: teatrlalek.wroclaw.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne