W Instytucie Grotowskiego odbędzie się już czwarta odsłona projektu „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych”.
W lutym zapraszamy widza w intrygującą i tajemniczą podróż, którą rozpocznie spektakl site-specific dla jednego widza „Alicja w krainie czarów” Marcina Hericha. Do jego realizacji artystki potrzebują pełnego zaufania uczestników i chwilowego porzucenia świata realnego… Spektakl Teatru A Part zdobył duże uznanie w Katowicach, gdzie miał swoją premierę w 2017 r. Księga gości, pełniąca rolę pamiętnika spektaklu, pełna jest wpisów takich jak: „Niezwykłe przeżycie; oczyszczające; wzburzające, ale pozytywne, bardzo potrzebne. Dziękuję.”. Ponadto widzowie będą mieć okazję zinterpretować prawie 300-letni japoński podręcznik anatomii wraz z autorkami spektaklu „Anatomie” – Katarzyną Pastuszak i Natalią Chylińską i zastanowić się nad budowaniem przestrzeni do dialogu, między innymi z osobami niesłyszącymi – w spektaklu „Nie mów nikomu” Adama Ziajskiejgo. Interdyscyplinarne zdarzenie Weroniki Fibich i Ewy Łukasiewicz „Dwa pokoje” przedstawia zapomniane historie osób, zamieszkujących łódzkie getto w latach 1940-44. Na koniec zapraszamy na koncert „Cicho” w wykonaniu Marty Andrzejczyk.
Do zobaczenia na „Szczelinach”!
Program w lutym:
pt. 4.02.2022, od 17.00 | Studio Na Grobli
sob. 5.02.2022, od 12.00 | Studio Na Grobli
niedz. 6.02.2022, od 12.00 | Studio Na Grobli
Alicja w Krainie Czarów
Spektakl site-specific Teatru A Part dla jednego widza
Spektakl – czasami pośrednio i luźno, innym razem wprost – odwołuje się do wątków z tytułowej powieści oraz losów jej bohaterki Alicji, umieszczając je w kontekstach współczesnych i uniwersalnych. Przedstawienie przywołuje także fakty i mity na temat inspiracji i osobistych powodów powstania książki, znanych z biografii jej autora, purytańskiego pastora i profesora matematyki z czasów wiktoriańskich, miłośnika niewieścich wdzięków i pasjonata fotografii. Kolaż wykorzystanych w przedstawieniu motywów balansuje między naturalizmem i surrealizmem, brutalizmem i oniryką, groteską i horrorem.
UWAGA: Spektakl nie jest przeznaczony dla osób cierpiących na klaustrofobię, epilepsję oraz o znacznej niepełnosprawności ruchowej. Dla widzów od 18 r.ż.
pt. 4.02.2022, 20.00 | Sala Teatru Laboratorium
Anatomie | 解剖学
Spektakl Natalii Chylińskiej i Katarzyny Pastuszak
W roku 1774 wydano w Japonii „Kaitai Shinsho” (解体新書) – nowy podręcznik anatomii opracowany w języku japońskim z inicjatywy Sugity Genpaku. Za tekst źródłowy posłużyła publikacja autorstwa Johanna Adama Kulmusa (pierwotnie wydana po łacinie około 1722 roku w Gdańsku) „Tabulae Anatomicae”, w tłumaczeniu holenderskim („Ontleedkundige Tafelen”). Niemal 300 lat później, artystki z Gdańska szukają wielogłosowej anatomii; zaglądają pod powierzchnię, otwierają szczeliny i nasłuchują szmerów, pomruków, wybuchów, osunięć, wibracji. Próbują uchwycić to, co żywe, (nie)nazwane – na styku ludzkiego i nieludzkiego.
sob. 5.02.2022, 20.00 | Piekarnia
Nie mów nikomu
Spektakl w reżyserii Adama Ziajskiego
Jestem głęboko przejęty i zawstydzony stanem językowej wspólnoty. Mam nieodparte wrażenie, że używanie słów i ich znaczeń z coraz większą intensywnością staje się narzędziem zbiorowej konfrontacji; walki wszystkich ze wszystkimi. Nie budujemy przestrzeni do spotkania w dialogu, szacunku i wzajemnym zrozumieniu. Daliśmy przyzwolenie na życie w świecie budowanym ze strachu i uprzedzeń; w świecie, w którym zawłaszczanie języka realizuje się w fakcie odbierania innym prawa do głosu. Do realizacji spektaklu zaprosiłem osoby niesłyszące. Wśród nich jest również jedna osoba niewidoma. Na początku czułem się zawstydzony tym, jak reaguję i co o nich wiem. Dzisiaj chciałbym krzyknąć: wybieram milczenie! Ale jak tu wykrzyczeć takie wyznanie?
Adam Ziajski
niedz. 6.02.2022, 18.00 | Sala Teatru Laboratorium
Dwa pokoje
Interdyscyplinarne zdarzenie/performans Weroniki Fibich i Ewy Łukasiewicz
Przez drobiny opowiadamy losy ludzi, którzy w łódzkim getcie spędzili część swojego życia. Próbujemy szkicować z pamięci przeszłość. Taki rysunek jest w pewien sposób dwoistą uwagą lub uważnością na to, co pochodzi z przeszłości i uważnością na siebie samych, do których prywatnie to coś przychodzi. O wartości tych rysunków przesądza fakt, że udało się powiązać i przepleść prywatne z publicznym, wyrozumowane z intuicyjnym, przypomniane z odczuwanym. Akcja „Dwa pokoje” jest interdyscyplinarnym zdarzeniem poświęconym pamięci Litzmannstadt Getto. Wskazujemy te obszary topografii, które ze względu na ich bolesną i niejednoznaczną historię są zapomniane lub pomijane milczeniem.
niedz. 6.02.2022, 20.00 | Piekarnia
niedz. 6.02.2022, 20.00 | Piekarnia
Cicho
Koncert/performans Marty Andrzejczyk
O „Cicho” powiedziano już wiele; że nie pozwala się łatwo sklasyfikować; że jest bardziej audycją poetycką niż recitalem; że jest zwarte tematycznie, spójne brzmieniowo. Stwierdzono, iż słuchacze otrzymują niebanalny przegląd wątków tanatycznych uobecnionych między innymi w tekstach Leśmiana, Poświatowskiej, Miłosza, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Świrszczyńskiej. Że jest tam po prostu wszystko; wszystko z tego i tamtego świata, podane w sposób prosty, a przy tym wyjątkowy; że trafia bezpośrednio do serca, albo że po wysłuchaniu chce się umierać. „Cicho”, które nadal będzie osadzone w szczelinie pomiędzy światami, jak zwykle będzie balansowało w warstwie muzycznej, pomiędzy tym co znane, a tym co nowe, niepokojące i dziwne. Będziemy materializować słowa.
Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Patroni medialni: Onet.pl, radio Chillizet, telewizja Echo24, miesięcznik „Teatr”, e-teatr.pl, „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, magazyn „Taniec”, magazyn „Szum”, TuWroclaw.com.
Matronat społeczny: Centrum Praw Kobiet
Współpraca medialna: taniecPOLSKA.pl
Więcej informacji i program „Szczelin”: grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/
Link do wydarzenia na Facebooku: https://bit.ly/3qJBeI3
Bilety: 20/30 PLN
Bilety do kupienia: www.bilety.grotowski-institute.pl/