„Jutro 10 lat temu”, dokumentalny spektakl niezależnego teatru GAS, wyreżyserowany przez Sofię Onishchenko i Darię Bogdan z udziałem ukraińskiej młodzieży, prezentowany będzie 15 i 16 marca o 18-tej. Przyjdź, jeśli chcesz się dowiedzieć, jak czują się w Polsce ukraińscy uchodźcy.
Według statystyk co czwarty mieszkaniec stolicy Dolnego Śląska ma ukraińskie obywatelstwo. Ile z tych osób przeżywa właśnie tutaj jeden z najważniejszych etapów życia – przejście od dzieciństwa do dorosłości? Jak to jest – doświadczyć pandemię i edukację zdalną, a potem nagle znaleźć się w centrum największej wojny w Europie od czasów II wojny światowej? Jak żyć i dorastać w dwóch odmiennych rzeczywistościach? Czym kierować się, dokonując wyborów związanych z własną przyszłością? Jak jednocześnie utrzymywać kontakt z domem i integrować się z polskim społeczeństwem?
Młodość powinna być czasem przygody i eksperymentów, pozwalającym na swobodne odkrywanie swojej tożsamości. Tymczasem nastolatkowie z Ukrainy przeżywają ten ważny okres życia w czasie największej wojny w Europie po II wojnie światowej.
„Jutro 10 lat temu” to dokumentalny spektakl niezależnego teatru GAS wyreżyserowany przez Sofię Onishchenko i Darię Bogdan, współtworzony przez młodzież w wieku od 12 do 19 lat, pochodzącą z różnych części Ukrainy – młodzież, która większość swojego życia przeżyła w warunkach wojny i wyemigrowała do Polski po rozpoczęciu się pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Opowiada o osobistych historiach młodych Ukraińców i Ukrainek, ich refleksjach na temat rzeczywistości, w której przyszło im żyć, marzeniach i wizjach dotyczących przyszłości – w perspektywie własnej, Europy i całego świata. Jest ich artystyczną odpowiedzią na rzeczywistość.
Spektakl łączy przyszłość („jutro”) z przeszłością („dziesięć lat temu”), a jego celem jest zwrócenie uwagi na głos młodego pokolenia Ukraińców i Ukrainek, uczących się obecnie w polskich szkołach lub mieszkających w Polsce i uczących się zdalnie w szkołach działających w Ukrainie.