EN

6.06.2024, 08:43 Wersja do druku

Wrocław. Rozpoczyna się Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

Kilkanaście spektakli dla najmłodszych widzów z Polski i zagranicy oraz ponad 30 warsztatów znalazło się w programie rozpoczynającego się w czwartek we Wrocławiu 7. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci.

fot. mat. organizatora

Wrocławski festiwal to – jak podkreślają jego organizatorzy z Wrocławskiego Teatru Lalek - przegląd najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży wystawianych w ostatnich latach w polskich teatrach.

W tym roku pokazanych zostanie 17 spektakli z Polski i zagranicy. Najmłodsi widzowie obejrzą przedstawienia m.in. z Norwegii, Niemiec i Słowacji, które nie były wcześniej pokazywane w Polsce. To spektakle adresowane do różnych grup wiekowych - od najmłodszych dzieci po młodzież.

Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Wygramy w teatrze”. „Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na kojącą i wzmacniającą siłę teatru, opowieści, wyobraźni, która może być remedium na problemy poruszane w wielu prezentowanych w tej edycji spektaklach: pandemię, wojnę, choroby. Sprawy, na które zarówno twórcy, jak i mali widzowie nie mają wpływu, problemy, które nas przerastają, właśnie w teatrze zostają opowiedziane na bieżąco i oswojone. Teatr staje się tym samym nie tylko formą rozrywki, ale medium niosącym nadzieję i otuchę” – podkreślają organizatorzy festiwalu.

Festiwal otworzy wieczorna premiera spektaklu w reżyserii Jakuba Krofty „Sprzedawcy bajek”. Sztuka Marii Wojtyszko to komedia familijna czerpiąca z tradycji komedii dell’arte, obfitująca w pomyłki, przebieranki i zamiany tożsamości. „Na głębszym poziomie zadaje jednak pytanie o miejsce bohaterów w porządku społecznym i o to, kto komu w rzeczywistości +sprzedaje bajki+” – wskazują twórcy przedstawienia.

W kolejnych dnia będzie można zobaczyć m.in.: spektakl „Co u diabła” Miejskiego Teatru Miniatura z Gdańska; sztukę „Perfekty i Ambaras” Teatru Lalek Pleciuga ze Szczecina; przedstawienie „Tata” Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla z Łodzi czy „Calineczkę” Teatru Ludowego z Krakowa.

W programie festiwalu znalazło się również około 30 warsztatów, które odbędą się w przylegającym do teatru Ogrodzie Staromiejskim, na Scenie Letniej lub w budynku Wrocławskiego Teatru Lalek. W ramach tegorocznego Ogrodu Sztuk odbędą się również warsztaty teatralne w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, przeznaczone dla małych pacjentów szpitala.

Festiwal zakończy się 12 czerwca.

Źródło:

PAP