EN

18.03.2022, 19:53 Wersja do druku

Wrocław. Rozpoczął się 42. Przegląd Piosenki Aktorskiej

proj. Damian Styrna / mat. organizatora

Spektakl "Między nogami Leny, czyli Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny według Michelangela Caravaggia" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz otworzył w piątek 42. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Festiwal potrwa do 27 marca.

Zrealizowany w Kłajpedzie na Litwie spektakl Agaty Dudy-Gracz nawiązuje do biografii i twórczości włoskiego malarza doby baroku, Caravaggia. "To brutalna i wzniosła zarazem opowieść o niezwykłym malarzu – geniuszu i mordercy, który malował filozoficzne, natchnione dzieła, a życie spędzał w rynsztoku – jak jego obrazy rozpięta jest między mrokiem a światłem" – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

W ocenie dyrektora artystycznego PPA Cezarego Studniaka, to ważny spektakl w kontekście kondycji naszego społeczeństwa, potrzeby rytuału i wiary. "Jest to chyba najbardziej religijny spektakl Agaty Dudy-Gracz, w odniesieniu do konfliktu dobra ze złem i czym on tak naprawdę jest" - zwrócił uwagę. Muzykę do przedstawienia skomponował Łukasz Wójcik-Zawierucha, a na scenie obok aktorów litewskich występują m.in. Maciej Maciejewski i Cezary Studniak.

Jak zapowiedział wcześniej dyrektor artystyczny PPA, każda wypowiedź artysty, który pojawi się na festiwalu, będzie w pewien sposób odnosiła się do tego, czego teraz doświadczamy w obliczu wojny w Ukrainie. "Nie mieliśmy szans, żeby spreparować na tę okoliczność specjalnego programu, jednak wydaje mi się, że teraz każdy w głowie ma wyłącznie to, co dzieje się dookoła i w związku z tym cała energia i każdy przekaz zmienia swój kontekst. Jestem przekonany, że ten festiwal będzie naszym wspólnym sprzeciwem wobec wojny w Ukrainie" – mówił Studniak.

Przez cały czas trwania PPA we wszystkich obiektach festiwalowych wolontariusze Fundacji Ukraina będą prowadzić zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na wsparcie Ukrainy oraz na potrzeby uchodźców.

Koncert galowy, jedno z najważniejszych wydarzeń przeglądu, w tym roku wyreżyseruje Martyna Majewska. Gala "Witamy w świątyni sztuki, słuchajcie, a będzie wam dane" złożona z evergreenów PPA, hip-hopowych i discopolowych przebojów w zaskakujących aranżacjach i gwiazdorskich wykonaniach, będzie rodzajem hołdu dla sztuki jako "szóstej największej religii świata".

Gośćmi zagranicznymi przeglądu będą John Grant, Amerykanin, który kilka lat temu wyprowadził się na Islandię, Sarah McCoy, nowoorleanka mieszkająca w Paryżu oraz belgijski, wielokulturowy zespół Sages Comme des Sauvages.

Podczas przeglądu odbędą się także koncerty polskich gwiazd i będą to nowe interpretacje klasyki. Wystąpi m.in. Maja Kleszcz z premierowym koncertem złożonym z tekstów Bogdana Loebla, Krzysztof Zalewski z utworami Czesława Niemena i Jan Młynarski, który zaśpiewa piosenki Stanisława Grzesiuka. Z materiałem z najnowszej płyty "Ave Maria" na PPA pojawi się także Maria Peszek. Zaplanowano również koncert "Opla Stasiuk Trzaska" z udziałem pisarza Andrzeja Stasiuka.

W programie tegorocznego festiwalu nie zabraknie także spektakli muzycznych. Oprócz "Między nogami Leny…" widzowie zobaczą także "Świętą Kluskę" z TR Warszawa, tragikomiczny musical na trójkę aktorów w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej oraz studencki koncert-spektakl z AT w Warszawie "A planety szaleją… Młodzi w hołdzie Korze".

Jednym z wydarzeń przeglądu będzie spektakl "Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady" z TR Warszawa w reżyserii Katarzyny Kalwat, z muzyką Wojciecha Blecharza, według tekstu Elfriede Jelinek. Odwołuje się on do dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na zamku w austriackiej miejscowości Rechnitz w marcu 1945 roku, kiedy podczas balu u hrabiny Margit von Batthyány zamordowanych zostało dwustu węgierskich Żydów. Spektakl będzie próbą zrozumienia mechanizmów działania zbiorowej pamięci.

Nieodłącznym elementem PPA jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Jego finałem będzie koncert składający się z dwóch części. Pierwsza - to występy finalistów konkursu, druga, zatytułowana "Donosy rzeczywistości" poświęcona będzie twórczości Mirona Białoszewskiego w stulecie jego urodzin. Koncert finałowy wyreżyseruje Jerzy Jan Połoński, muzykę skomponował Mateusz Pospieszalski.

Zaplanowano także dziesięć premierowych spektakli Nurtu Off, a także wieczorne koncerty i sety dj-skie w ramach Klubu Festiwalowego.

Organizatorem Przeglądu jest Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, mecenasem – Miasto Wrocław.

Źródło:

PAP