EN

13.01.2020, 11:36 Wersja do druku

Wrocław. Rezydencja Performer Persona Project z Chile w Instytucie Grotowskiego

W drugiej połowie stycznia Studio Na Grobli zmieni się w przestrzeń performatywnego splatania się poszukiwań istoty działania aktorskiego, dyskursów naukowych i społecznych oraz komentarzy politycznych. Stanie się to za sprawą wizyty zespołu Performer Persona Project, prowadzonego przez Claudio Santanę Bórqueza.

Na program rezydencji grupy złoży się pokaz pracy poświęcony aktualnej sytuacji w Chile, warsztaty oraz wykład performatywny lidera grupy.

Rezydencję otworzy pokaz pracy, "Wąwóz/Barranco", na który zapraszamy we wtorek 28 stycznia o godz. 19:00. To działanie wyrastające z niezgody na sytuację społeczno-polityczną w Chile, pogrążonego w chaosie po wybuchu rewolucji w 2019 roku. To praca w toku, pomyślana jako przestrzeń, w której przekazuje się myśli, dyskursy i teorie. Osią tej pracy są procesy społeczne, ale także osobiste doświadczenia twórców, które dotyczą trudnej sytuacji i niepewnej przyszłości Chilijczyków. Partytura pokazu oparta jest na prostocie działań i śpiewu, pustej przestrzeni i żywym kontakcie z widzem. Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc.

W dniach 29-31 stycznia Claudio Santana Bórquez poprowadzi warsztaty, wprowadzające w techniki sceniczne Performer Persona Project. "Pusta przestrzeń w pracy performatywnej" przybliży podstawowe zagadnienia, które badają obecnie członkowie zespołu - czym jest dla performera prostota, jak ją odkryć, jak pracować z ciszą. Podczas trzydniowych warsztatów uczestnicy nauczą się stosować strategię oczyszczania ciała i umysłu, by następnie opanować metodę prostoty działania na scenie. Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim. Zapisy przyjmowane są do 27 stycznia.

Zwieńczeniem rezydencji Performer Persona Project będzie wykład performatywny jej lidera, "Prostota i obecność", który odbędzie się w piątek 31 stycznia o godz. 19:00. Podążając definicjami zaproponowanymi przez Jacka Zmysłowskiego i Erikę Fischer-Lichte, Claudio Santana Bórquez przedstawi założenia pracy Performer Persona Project, stanowiące ramę dla jego praktyki twórczej. Dla Zmysłowskiego, bliskiego współpracownika Jerzego Grotowskiego w okresie poszukiwań parateatralnych, prostota oznaczała odrzucenie wszystkiego, za czym moglibyśmy się ukryć. Według niemieckiej badaczki "obecność" to osmoza zachodząca między ciałem a wnętrzem wykonawcy, który staje się ucieleśnionym umysłem. Podczas wykładu zaprezentowane zostanie performatywne rozwinięcie tych koncepcji. Wykład odbędzie się w języku angielskim.

Performer Persona Project to grupa, której praktyka skupia się na żywym doświadczeniu człowieka w działaniu. Zespół powstał w 2010 roku we Włoszech jako rezultat dwuletniej rezydencji Claudia Santany Bórqueza w Laboratorio Permanente di Ricerca sull'Arte dell'Attore de Doménico Castaldo. Projekt tworzą obecnie: Francesca Bono (producent, filmowiec, współpraca twórcza) oraz Juan Pablo Vasquez, Braulio Verdejo i Vicente Cabrera (aktorzy). Założycielem i dyrektorem artystycznym grupy jest Claudio Santana Bórquez, aktor i reżyser, pracujący jako profesor teatrologii na Uniwersytecie Playa Ancha w Valparaiso w Chile. W 2008 roku uczestniczył w cyklu warsztatów "Atelier" realizowanych w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego oraz projekcie "Horyzonty" Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards.

Tytuł oryginalny

Wrocław. Rezydencja Performer Persona Project z Chile w Instytucie Grotowskiego

Źródło:

Materiał własny