Redakcja „Performera”, naukowego czasopisma internetowego wydawanego dwa razy w roku przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, zaprasza do współtworzenia jesiennego numeru. Numer poświęcony będzie szeroko pojętym choreografiom.
Potrzebujemy narzędzi do przetrwania – współczesna humanistyka, praktyki artystyczne i badawcze coraz częściej przekonują nas, że najbardziej aktualnym i koniecznym zadaniem jest adaptacja do szybko zachodzących w świecie zmian i spekulacje o przetrwaniu. Stajemy się uważni, rozglądamy dookoła, szukamy sojuszy ze światem, z innymi, bo już dawno naszą krytyczną świadomość wypełniły słowa i obrazy naszych kruchości, prekarności, niepewności, zagubienia, trwania w stanie zagrożenia i poharatania przez kolejne kryzysy.
Angażujemy się w świat i zachodzące w nim zmiany, mniej potrzebujemy już krytykować systemy świata, nazywać, demistyfikować narzędzia opresji, przemocy i wyzysku – języki krytyczne wykonały już tę pracę. Systemy mają swoje nazwy: kapitalizm, patriarchat, konsumpcjonizm, homofobia, rasizm, nacjonalizmy, czy inne formy autorytaryzmów. Teraz sięgamy po sprawczości, działania, strategie kontaktu, cielesne obecności i relacyjności. To one wydają się bardziej potrzebne, naprawcze, ocalające, przynoszące nadzieję, realne skutki, wiedzę praktyczną, lokalne poznanie. Coraz częściej też mówimy, że potrzebujemy nowych choreografii, by poruszać się w świecie, by czynić świat możliwym do życia i przetrwania.
W tym procesie zwrotu od myśli krytycznej ku myśli sprawczej ważną rolę odgrywa poszerzone pojęcie choreografii. A zatem jej relacyjność ze światem naturo-kulturowym i transdyscyplinarność, współpraca ze sztukami wizualnymi, teatrem i technologiami, różnymi dyscyplinami wiedz, a także z konkretnymi problemami społecznymi i politycznymi.
Podążając za tym dynamicznym ruchem, redakcja „Performera” serdecznie zaprasza do udziału we wspólnym namyśle nad rozumieniem choreografii i znaczeniem praktyk choreograficznych we współczesnych praktykach artystycznych, badawczych i społecznych. Zapraszamy do współpracy osoby badające, artystyczne, praktykujące i te, które traktują choreografie jako narzędzia i perspektywy poznania. Chcielibyśmy zbudować wspólną przestrzeń do dzielenia się sposobami postrzegania, rozumienia i praktykowania choreografii – jako praktyk budowania krytycznych relacji ze światem, rzeczywistością społeczną i polityczną, jako praktyk badawczo-artystycznych czy jako strategii wytwarzania wiedzy i poznawania. Interesują nas Państwa refleksje o choreografiach oporu, o lokalnych artywizmach, o choreografiach poszerzonych, relacyjnych, włączających, transgatunkowych, etycznych, troskliwych, ekologicznych, queerowych, opiekuńczych, materialnych. A także o tym, jak zmieniało się i zmienia rozumienie choreografii, ruchów, układów i konstelacji cielesnych. Co z choreograficznej i tanecznej przeszłości możemy zapamiętać i potencjalnie wykorzystać w naszym tu i teraz?
Zapraszamy do współpracy osoby praktykujące i teoretyzujące, wierząc, że teoria i praktyka weszły w choreograficzny układ, a ich ruchy mają ogromne znaczenie dla naszego myślenia i bycia. Wierzymy też, że przesłane przez Państwa propozycje artykułów wprawią w ruch nasze nadzieje, powinności i obietnice wobec świata.
Propozycje artykułów (objętość do 2000 znaków ze spacjami) prosimy przesyłać do 15 lipca 2023 na adres: [email protected]. O wynikach poinformujemy w ciągu 7 dni roboczych od zakończenia naboru.
Redakcja „Performera”
Więcej informacji: grotowski.net/performer/dla-autorow