EN

3.11.2020, 08:22 Wersja do druku

Wrocław. Protest środowisk artystycznych przeciwko polityce rządu. "Nie chcemy zapomóg, wolimy pracować"

fot. mat. organizatora

"Po raz kolejny próbuje się pogrzebać kulturę, a wraz z nią dziesiątki tysięcy ludzi, dla których to nie tylko pasja, ale też praca" - piszą organizatorzy poniedziałkowego spaceru środowisk artystyczno-kreatywnych. Chcą protestować przeciwko polityce rządu w czasie epidemii koronawirusa - pisze Rafał Zieliński w Gazecie Wyborczej - Wrocław.

"Zwracamy się do artystów wszelkich profesji, ludzi związanych na co dzień z kulturą i sztuką, muzyków, pracowników teatrów, muzeów, galerii, performerów, realizatorów, a także odbiorców efektów pracy wyżej wymienionych tysięcy ludzi. To jedyna metoda, żeby nasze popiskiwania w czterech ścianach, podczas towarzyskich spotkań lub na portalach społecznościowych nie stały się łabędzim śpiewem wszystkich razem i każdego z osobna!" - piszą organizatorzy wydarzenia.

Epidemia koronawirusa. Czego chcą artyści?

Główne postulaty środowiska to powrót do minimum 50-procentowej frekwencji podczas wszelkich wydarzeń kulturalnych, zwolnienie z ZUS-u od marca 2020 do końca pandemii dla samozatrudnionych ludzi kultury i sztuki (nie wyłącznie artystów, ale wszystkich zawodów współtworzących wydarzenia kulturalne) oraz rekompensaty dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu i freelancerów w wysokości 80 procent wyliczone na podstawie średniej miesięcznej za rok 2019.

Na liście są też powstanie Krajowej Rady Artystów Polskich, czyli demokratycznie wybieranego ciała, które zostanie usankcjonowane prawnie przez Sejm i będzie ciałem z inicjatywą ustawodawczą oraz będzie aprobować lub odrzucać wszelkie ustawy dotyczące szeroko pojętej branży artystycznej, debata nad kartą artysty i stworzenie skutecznej ochrony środowiska artystycznego wyegzekwowanie opłat za treści audio-video od zagranicznych nadawców.

Spacer środowisk artystyczno-kreatywnych rozpocznie się w poniedziałek, 2 listopada, o godz. 17 na pl. Teatralnym 4, przed Wrocławskim Teatrem Lalek.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Protest środowisk artystycznych przeciwko polityce rządu. "Nie chcemy zapomóg, wolimy pracować"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Wrocław” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Rafał Zieliński

Data publikacji oryginału:

03.11.2020

Wątki tematyczne