Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne “Rita Baum” zaprasza na premierę spektaklu "Dźwiękowy zapis doliny" Tymoteusza Karpowicza.
Akcja sztuki została ulokowana w Laboratorium Psychoakustycznym, w którym dwóch Profesorów wciela w życie pomysł podporządkowania sobie ludzi za pomocą dźwięku. Pierwszy - tworzy Sonarny Detektor Prawdy. Drugi - przy użyciu sonomapy eksperymentuje z tytułowym dźwiękowym zapisem doliny. W Laboratorium „hodują” chłopców i dziewczęta. Ofiary dźwiękowego eksperymentu tracą wolność, prawa obywatelskie, a ich relacje społeczne zostają zmiażdżone. Detektor Prawdy, dźwiękowe narzędzie przemocy, którym Profesorowie starają się zbadać i określić świat, jest metaforą świata przesiąkniętego inwigilacją.
Rzeczywistość teatralna zaprojektowana przez Karpowicza w Dźwiękowym zapisie doliny jest rodzajem wnętrza mikrofonu radiowego – co pozwoliło twórcom spektaklu w zaskakujący sposób opowiedzieć o podmiotowości, pamięci i śmierci. Transmitujemy szum myślenia, szum przemyśleń, intuicyjne szumy domyśleń, głosy i odgłosy, pogłosy i echa, wciąż zmieniającą się i wciąż nawracającą, zapętloną przestrzeń słuchania i podsłuchiwania. Ta mniej jednoznaczna, niż w teatrze klasycznym, niewizualna konwencja spektaklu, pozwala na odmienny odbiór jedności czasu, miejsca i akcji sztuki oraz stwarza szansę wyjątkowo osobistego odbioru przedstawienia. Tam, gdzie kończy się obraz sceniczny, zaczyna się gra między sferą dźwięku, wyobraźni i wspólnego doświadczania przestrzeni. Spektakl jest kolejną premierą Andrzeja Ficowskiego zrealizowaną w ramach Teatru Niewizualnego.
Miejsce: CZASOPRZESTRZEŃ - Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych we Wrocławiu, ul. Tramwajowa 1-3
Premiera: 1 czerwca 2021 roku, godz. 20.00 Klub Łącznik
Spektakl popremierowy: 6 czerwca, godz. 20.00 Klub Łącznik
"Dźwiękowy zapis doliny" Tymoteusza Karpowicza
Reżyseria, scenariusz, scenografia: Andrzej Ficowski
Muzyka: Roman Felczyński
Video: Katarzyna Piss-Gjesdahl
Obsada:
Dominika Skoczylas
Paulina Mikuśkiewicz
Kamil Dawid Gałuszka
Arkadiusz Cyran
Paweł Kutny
Produkcja: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne “Rita Baum”
Partnerzy: CZASOPRZESTRZEŃ - Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.
4-godzinne warsztaty animacyjno-edukacyjne dla młodzieży z udziałem twórców spektaklu oraz doświadczonych animatorów kultury polegają na zgłębieniu najważniejszych tematów spektaklu „Dźwiękowy zapis doliny”, takich jak: wolność wyrażania poglądów oraz ich wpływ na życie człowieka, zjawisko przemian społecznych na tle kulturowym, relacja technologia-sztuka oraz ukazanie sylwetki Tymoteusza Karpowicza, wybitnego wrocławskiego poety i dramaturga. Jednocześnie zamierzamy ukazać młodzieży twórczość Karpowicza w szerszym kontekście współczesnej kultury i sztuki.
Artystyczno-społeczny kontekst spektaklu umożliwi zrozumienie młodzieży złożonych zjawisk współczesności w szerszej perspektywie, i uwrażliwi młodzież na ich wpływ i rolę w życiu społecznym oraz indywidualnym. Warsztaty towarzyszące spektaklowi odpowiedzą na potrzebę aktywnego włączania młodzieży w dialog i refleksję nad tematami mocno wpływającymi na nasze codzienne doświadczenia.
2 czerwca 2021 roku, godz: 11.00-15.00/Żółta Sala, CZASOPRZESTRZEŃ - Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych we Wrocławiu, ul. Tramwajowa 1-3