EN

25.05.2021, 12:12 Wersja do druku

Wrocław. Premierowy "Dźwiękowy zapis doliny" Tymoteusza Karpowicza

Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne “Rita Baum” zaprasza na premierę spektaklu "Dźwiękowy zapis doliny" Tymoteusza Karpowicza.

fot. mat. teatru

Akcja sztuki została ulokowana w Laboratorium Psychoakustycznym, w którym dwóch Profesorów wciela w życie pomysł podporządkowania sobie ludzi za pomocą dźwięku. Pierwszy - tworzy Sonarny Detektor Prawdy. Drugi - przy użyciu sonomapy eksperymentuje z tytułowym dźwiękowym zapisem doliny. W Laboratorium „hodują” chłopców i dziewczęta. Ofiary dźwiękowego eksperymentu tracą wolność, prawa obywatelskie, a ich relacje społeczne zostają zmiażdżone. Detektor Prawdy, dźwiękowe narzędzie przemocy, którym Profesorowie starają się zbadać i określić świat, jest metaforą świata przesiąkniętego inwigilacją.

Rzeczywistość teatralna zaprojektowana przez Karpowicza w Dźwiękowym zapisie doliny jest rodzajem wnętrza mikrofonu radiowego – co pozwoliło twórcom spektaklu w zaskakujący sposób opowiedzieć o podmiotowości, pamięci i śmierci. Transmitujemy szum myślenia, szum przemyśleń, intuicyjne szumy domyśleń, głosy i odgłosy, pogłosy i echa, wciąż zmieniającą się i wciąż nawracającą, zapętloną przestrzeń słuchania i podsłuchiwania. Ta mniej jednoznaczna, niż w teatrze klasycznym, niewizualna konwencja spektaklu, pozwala na odmienny odbiór jedności czasu, miejsca i akcji sztuki oraz stwarza szansę wyjątkowo osobistego odbioru przedstawienia. Tam, gdzie kończy się obraz sceniczny, zaczyna się gra między sferą dźwięku, wyobraźni i wspólnego doświadczania przestrzeni. Spektakl jest kolejną premierą Andrzeja Ficowskiego zrealizowaną w ramach Teatru Niewizualnego.

www.teatrniewizualny.pl

Miejsce: CZASOPRZESTRZEŃ - Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych we Wrocławiu, ul. Tramwajowa 1-3

Premiera: 1 czerwca 2021 roku, godz. 20.00 Klub Łącznik

Spektakl popremierowy: 6 czerwca, godz. 20.00 Klub Łącznik

"Dźwiękowy zapis doliny" Tymoteusza Karpowicza

Reżyseria, scenariusz, scenografia: Andrzej Ficowski

Muzyka: Roman Felczyński

Video: Katarzyna Piss-Gjesdahl

Obsada:

Dominika Skoczylas

Paulina Mikuśkiewicz

Kamil Dawid Gałuszka

Arkadiusz Cyran

Paweł Kutny

Produkcja: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne “Rita Baum”

Partnerzy: CZASOPRZESTRZEŃ - Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych Projekt współfinansowany ze środków Gminy Wrocław.

4-godzinne warsztaty animacyjno-edukacyjne dla młodzieży z udziałem twórców spektaklu oraz doświadczonych animatorów kultury polegają na zgłębieniu najważniejszych tematów spektaklu „Dźwiękowy zapis doliny”, takich jak: wolność wyrażania poglądów oraz ich wpływ na życie człowieka, zjawisko przemian społecznych na tle kulturowym, relacja technologia-sztuka oraz ukazanie sylwetki Tymoteusza Karpowicza, wybitnego wrocławskiego poety i dramaturga. Jednocześnie zamierzamy ukazać młodzieży twórczość Karpowicza w szerszym kontekście współczesnej kultury i sztuki.

Artystyczno-społeczny kontekst spektaklu umożliwi zrozumienie młodzieży złożonych zjawisk współczesności w szerszej perspektywie, i uwrażliwi młodzież na ich wpływ i rolę w życiu społecznym oraz indywidualnym. Warsztaty towarzyszące spektaklowi odpowiedzą na potrzebę aktywnego włączania młodzieży w dialog i refleksję nad tematami mocno wpływającymi na nasze codzienne doświadczenia.

2 czerwca 2021 roku, godz: 11.00-15.00/Żółta Sala, CZASOPRZESTRZEŃ - Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych we Wrocławiu, ul. Tramwajowa 1-3

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

25.05.2021