EN
9.03.2022, 14:51 Wersja do druku

Wrocław. Premierowy debiut Filipa Zawady sztuką „Widzę nic” w WTW

Spektakl WIDZĘ NIC jest scenicznym debiutem Filipa Zawady, wrocławskiego pisarza, finalisty Nagrody Nike. Premierowy  pokaz we Wrocławskim Teatrze Współczesnym 15 marca.

fot. mat. teatru

Sztuka została nagrodzona w IV Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU za "wnikliwe rozpoznanie i oryginalne przedstawienie zagrożeń współczesnego świata". Bohaterką utworu jest homoseksualna niewidoma kobieta. Jej postać jest w sztuce rozszczepiona na wiele osób i głosów, które tworzą sceniczny chór – uniwersalny znak wykluczenia.

„Forma monologu prowokuje do monodramu i stand-upu, ale chcąc opowiedzieć o zbiorowości, postanowiłem rozdzielić ten głos na osiem aktorek i niemą matkę. Miało to uczynić tę historię bardziej uniwersalną. W przełożeniu dramatu Filipa na scenę najbardziej interesowało mnie pozbycie się rodzajowości i nadanie sztuce dużej, zbiorowej formy. Dla aktora dramatycznego, przyzwyczajonego do określonego rodzaju teatru, może się to okazać wyzwaniem i w moim przypadku też tak było. Możecie się spodziewać przejmującej historii, która mimo całej swojej dramatyczności jest w dzisiejszych czasach bardzo pokrzepiająca, a przede wszystkim – spektaklu o miłości“ – mówi o pracy nad WIDZĘ NIC Paweł Palcat, reżyser spektaklu.

Filip Zawada

Widzę nic

reżyseria Paweł Palcat, dramaturg i współpraca reżyserka: Filip Zawada

Prapremiera 15.03.2022, godz.19:15, Duża Scena WTW

Kolejne spektakle: 16 i 17.03.2022, godz. 19:15.

Twórcy i realizatorzy:

dramaturg, współpraca reżyserska Filip Zawada

reżyseria Paweł Palcat

scenografia i kostiumy Magdalena Mucha

muzyka Łukasz Wójcik–Zawierucha

choreografia Ewelina Ciszewska

reżyseria świateł Katarzyna Łuszczyk

asystentka reżysera Jolanta Solarz–Szwed

inspicjentka Katarzyna Krajewit

konsultantka ds. niewidzenia Angelika Dominiak

Obsada
:
WTW: Anna Błaut, Elżbieta Golińska, Dominika Probachta, Jolanta Solarz-Szwed

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy: Katarzyna Dworak-Wolak, Aleksandra Listwan, Magdalena Skiba, Małgorzata Urbańska oraz: Małgorzata Madi Rostkowska (aktorka gościnna, tłumaczka języka migowego)

Więcej informacji na stronie internetowej teatru wteatrw.pl

Źródło:

Materiał własny