Na scenie Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego premiera „STADO. w środku jesteśmy baśnią” Wrocławskiego Teatru Pantomimy, w której nie zabraknie muzycznych akcentów. To baśń dla dorosłych w reżyserii Martyny Majewskiej.
To już drugi projekt Martyny Majewskiej we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Pierwszym był ciepło przyjęty przez publiczność i krytykę „Batory trans” – będący debiutanckim spektaklem zwyciężczyni Konkursu na Debiut Reżyserski w Pantomimie. Po kilku latach twórczyni, już z innym i większym doświadczeniem reżyserskim, powraca do WTP z projektem „STADO. w środku jesteśmy baśnią”.
„Zabieramy widzów w szaloną podróż w tempie scrollowania tik toka do alternatywnej rzeczywistości. W inscenizacji wykorzystujemy całą gamę środków wyrazów, bawimy się mediami, konwencjami i gatunkami. Tak zwariowanej teatralnej zabawy jeszcze w Pantomimie nie było.” - mówi Agnieszka Charkot, dyrektorka teatru.
Wśród inspiracji do nowego przedstawienia wymienić można filmy: „Osada” w reż. M. Night Shyamalana, „Dogville” w reż. Larsa von Triera, „Midsommar” w reż. Ari Aster oraz reportaż Ursuli Jabłońskiej „Światy wzniesiemy nowe”. Wspólnym łącznikiem ich wszystkich jest zamknięta społeczność projektująca obraz doskonałego świata. Czy jednak ta utopijna wizja może się zrealizować? Prawie wszystkie przykłady zaprzeczają temu, bo kiedy nie umiemy sobie poradzić z nieposłuszeństwem, frustracją albo po prostu głupotą - sięgamy po to, co potępiamy. Bo jest w zasięgu: terror z miłości, przemoc dla dobra i zawsze skuteczny strach.
Podtytuł nawiązuje do książki Wiesława Myśliwskiego i jak sugeruje Agnieszka Wolny-Hamkało: „Zależało nam na tym kontekście. Baśnie opowiadają o sprawach nadprzyrodzonych, cudownych zdarzeniach, nadnaturalnych postaciach i zjawiskach. Rzeczy dzieją się tam w nieokreślonym miejscu i czasie. Te cechy baśni pasowały do historii, którą chcieliśmy opowiedzieć”.
Baśnie bywają mroczne i pisane dla dorosłych. Jest tak w tym przypadku. Spektakl rekomendowany jest dla widzów 18+, oraz zawiera sceny z dynamicznymi efektami świetlnymi, które mogą oddziaływać na widzów z epilepsją fotogenną lub innymi uczuleniami na światło.
scenariusz i reżyseria: Martyna Majewska
współpraca dramaturgiczna: Agnieszka Wolny-Hamkało
ruch sceniczny: zespół
choreografia: Madlen Revlon
muzyka: Agata Zemla
scenografia: Wojtek Miks i Martyna Majewska
kostiumy: Krystian Szymczak
video: Klaudia Kasperska
reżyseria światła: Jakub Frączek
obsada: Agnieszka Charkot, Artur Borkowski, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Paulina Jóźwin, Jan Kochanowski, Sandra Kromer-Gorzelewska, Agnieszka Kulińska, Eloy Moreno Gallego, Karolina Pewińska, Jakub Pewiński, Monika Rostecka, Krzysztof Szczepańczyk.
muzyka na żywo: Emilia Francuziak, Szymon Szymański, Krzysztof Kwiatkowski
Premiera: 6 grudnia 2024 r. | godz. 19:00
Gramy: 7 grudnia | godz. 19:00, 8 grudnia | godz. 17:00
Miejsce: Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego (Piekarnia Żywa Kultura), ul. Ks. Witolda 62.