Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Plaża | Ciemnia zapraszają do Sali Teatru Laboratorium na premierę projektu: czytanie w ciemności na podstawie prozy eksperymentalnej Andrzeja Urbańskiego pt. "HCM".
29 czerwca, godz. 19.00 – Głos: Orfeusz Jakubiszyn
30 czerwca, godz. 19.00 – Głos: Andrzej Urbański
Dźwięki i reżyseria: czervo01
„Jeżeli ktoś nie wiedział dotąd, jak działa sprzężenie myśl-umysł-rzeczywistość, to słuchając prozy-nieprozy Andrzeja K. Urbańskiego może to lepiej zrozumieć. Jak mówił Gurdżijew – człowiek-maszyna nie może nic czynić. Wszystko mu się zdarza. Na nic nie ma wpływu. Nie widziałem dotąd dosadniejszej artystycznej ilustracji tej metafory. To co jest w nas mechaniczne (umysł), zawsze oczekuje od życia i sztuki jakiegoś efektu, puenty i organizuje rzeczywistość w wyobraźni pod te założenia, we wszystkim doszukując się sensu”. Maciej Milach
***
Informacja o twórcach:
Marcin Czerwiński (czervo01) – ur. 1971, wydawca strony literacko-artystycznej plazaciemnia.pl, pomysłodawca i realizator projektu teatralnego „Ciemnia” (reżyserował m.in. „Wąwóz snów”, „Kościuszko–wieszanie”, „Ludobójstwo”). Założyciel i przez dwie dekady redaktor naczelny czasopisma „Rita Baum”. Nauczyciel akademicki, literaturoznawca, autor książek o literaturze: „Smutek labiryntu” (2013), „Maszyna przecząca” (2014) oraz wielu artykułów naukowych, w tym o twórczości Brunona Schulza. Kurator na festiwalach sztuki w Kłodzku i Słubicach. Realizator wrocławskiej Nocy Performerów (2017-2019). Wydawca, performer, eseista, autor tomu wierszy „Miniaturzyści esperanto” (2020). Publikował w szeregu czasopism literackich, artystycznych i naukowych. Mieszka we Wrocławiu.
Andrzej Urbański (ur. 1963) – zajmuje się wideo, instalacją, malarstwem, fotografią, rzeźbą oraz książką artystyczną. Od 1988 roku swoje prace prezentuje na wystawach, pokazach oraz najważniejszych festiwalach filmowych i sztuki mediów, m.in. w ramach Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu (regularnie od 1991 roku.), N.E.W.S. Baltic Art Biennale (Szczecin, Ryga, Visby 1999-2000), Image Forum Festival (Tokio, Yokohama, Kioto, Fukuoka, 2002), International Rotterdam Film Festival (2002), Warsaw Electronic Festival (2003), a także m.in. w Muzeum M. Chagalla w Witebsku, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Museum Moderner Kunst Ludwig Stiftung oraz w Kunsthalle w Wiedniu, w galeriach Bunkier Sztuki w Krakowie, Wozownia w Toruniu, Kronika w Bytomiu, BWA we Wrocławiu i Zielonej Górze, Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku. Jego prace wideo powstawały we współpracy z ośrodkami Telewizji Polskiej we Wrocławiu i Szczecinie, są częścią wielu kolekcji. Juror pierwszej polskiej edycji festiwalu The One Minutes (2006). Laureat drugiej nagrody Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO (1999) oraz Wyróżnienia Honorowego Międzynarodowego Festiwalu transmediale w Berlinie (2003); w roku 2010 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu, gdzie kontynuuje swój wieloletni projekt „Widok bez okna”.
Orfeusz Jakubiszyn – aktor, performer. Związany z niezależnymi grupami artystycznymi Wrocławia. W latach 80. z Pomarańczową Alternatywą brał udział w nieformalnych działaniach parateatralnych i literackich. Adept Studia Pantomimy przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, uczeń wydziału aktorsko-wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu. Współpracuje z Teatrem Formy, Wrocławskim Teatrem Pantomimy, Studiem Matejka, Instytutem Grotowskiego, Więcej niż Teatr, Te-O-Ka. Uczestnik warsztatów z obszarów teatru fizycznego, improwizacji, butoh, dramatu, teatroterapii, terapii uzależnień. Wolontariusz Domów Pomocy Społecznej.
Miejsce grania spektaklu: Sala Teatru Laboratorium, Rynek Ratusz 27, Wrocław (Przejście Żelaźnicze)
Bilety w cenie 10 zł do nabycia na: ekobilet.pl oraz na godzinę przed spektaklem w Sali Teatru Laboratorium, Rynek Ratusz 27, Wrocław (Przejście Żelaźnicze)
Więcej informacji tutaj.