EN

2.01.2025, 08:57 Wersja do druku

Wrocław. Po premierze pierwszej łemkowskiej opery „Hołos”

„Hołos” to wydarzenie, które sięga do korzeni łemkowskiej kultury, a zarazem patrzy w przyszłość, tworząc pomost pomiędzy tradycją a współczesnością.

fot. Sonia Herbut, mat. NFM

„Hołos” to baśniowa opowieść o dwóch siostrach Hanci i Marysieńce. W role głównych bohaterek wcieliły się cenione śpiewaczki: sopranistka Justyna Bluj, związana m.in. z Teatrem Wielkim - Opera Narodową, oraz Aleksandra Michniewicz, która od lat współpracuje z chórem Narodowego Forum Muzyki.Na scenie wystąpiła Orkiestra Leopoldinum Narodowego Forum Muzyki dyrygowana przez Jakuba Przybycienia, laureata tegorocznego International Conducting Competition Rotterdam 2025.

Historia jest opowiedziana przez narratora, w rolę którego wcielił się Kirył Pietruczuk, znany z serialu „1670”. - To przedsięwzięcie jest jednym z bardziej osobistych w moim dorobku artystycznym. Jest ono również sporym wyzwaniem, ponieważ nie miałem wcześniej okazji pracować samym głosem. W tym dziele postać narratora pełni ważną funkcję; chwilami uwaga widza skupia się tylko na nim, dlatego tak ważne było precyzyjne przeprowadzenie myśli i emocji wypływających z samego tekstu.

Korzenie kultury łemkowskiej

„Hołos” to wydarzenie, które sięga do korzeni łemkowskiej kultury, a zarazem patrzy w przyszłość, tworząc pomost pomiędzy tradycją a współczesnością.

Jego pomysłodawczynią jest łemkowska kompozytorka Daria Kuziak: - Zależało mi na połączeniu brzmienia łemkowskiej kapeli i orkiestry kameralnej, a także śpiewu klasycznego z białym. Ten unikatowy mariaż rozumiem jako most pomiędzy przeszłością a przyszłością. W późniejszym czasie pojawił się również pomysł na użycie elektroniki skomponowanej z nagrań prawosławnego nabożeństwa - podkreśla Daria Kuziak.Opera składa się z dziewięciu płynnie połączonych scen i trwa 60 minut. To połączenie tradycji i współczesności. Warstwa elektroniczna utworu to fragment prawosławnego nabożeństwa w wykonaniu chóru cerkiewnego.

Na scenie pojawiły się dwa zespoły - styl współczesny w wykonaniu Teatr ROZBARK z Bytomia połączył się z tradycyjnymi folkowymi tańcami Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera”. Scenografię oraz kostiumy do spektaklu wykonała Monika Ika Wójcik. Stylizacje zostały wzbogacone elementami strojów łemkowskich.

Kim są Łemkowie?

Łemkowie są jedną z uznanych grup etnicznych w Polsce, która zachowuje swoją tożsamość poprzez działalność kulturalną i język. Są częścią szeroko pojętej rodziny ludów rusińskich, które zamieszkiwały tereny Karpat.

Tytuł oryginalny

Premiera pierwszej łemkowskiej opery „Hołos” w NFM we Wrocławiu

Źródło:

wrocław.pl
Link do źródła

Autor:

Tomasz Wysocki

Data publikacji oryginału:

01.01.2025