EN
10.11.2021, 11:42 Wersja do druku

Wrocław. "Po drugiej stronie" Fundacji Jubilo przed premierą

Fundacja Jubilo zaprasza 17 i 20 listopada na przedpremierowe pokazy spektaklu "Po drugiej stronie" w reżyserii Diego Pileggi. Premiera 27 listopada.

fot. mat. organizatora

Premiera spektaklu:
26, 27 listopada 2021 roku, godzina 19.00 – Studio Na Grobli, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu
Pokazy przedpremierowe:
17 listopada 2021 roku, godzina 19.00 – Otwarta Papiernia w Jeleniej Górze
20 listopada 2021 roku, godzina 16.00 i 19.00 – Dom Kultury Kadr w Warszawie

Reżyseria: Diego Pileggi
Występują: Alessia Romano, Marek Idzikowski, Michał Murawski
Dramaturgia: obsada aktorska (teksty własne); wywiady (m.in. z uchodźcami ); „Sonaty do Orfeusza” II, 29 Rainera Marii Rilkego; fragmenty „Obrażanie Publiczności” Petera Handkego; „Świat” Marcina Świetlickiego
Wideo i dźwięk: Aleksandra Gronowska
Światła: Diego Pileggi
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Pieniawska
Produkcja: Fundacja Jubilo
Koordynacja: Nina Ptak
Komunikacja i promocja: Diana Wolińska
Języki: angielski, polski, paszto i farsi, z napisami w językach polskim i angielskim
Czas trwania: 60 min

„Po Drugiej Stronie” jest kolejnym krokiem w trzyletnich badaniach Fundacji Jubilo nad tematami wolności I odosobnienia. W jaki sposób my, artyści, możemy stać się aktywnymi świadkami spotkań (np. z migrantami, za murami więzień) i poprzez narzędzia performatywne przekształcić tematy, historie, twarze napotkane podczas tej podróży tak, aby przemówiły do szerszej publiczności? Badania rozpoczęły się od zakwestionowania tematu „osobistych więzień”. Więzienia, które nie jest już postrzegane jako narzucone z zewnątrz, przez kogoś innego (np. instytucje publiczne), ale jako często nieuświadomione ograniczenie, które sami sobie narzucamy, nie zdając sobie sprawy ze społecznych uwarunkowań i „wdruków” kulturowych. Wychodząc od wymiaru indywidualnego, otworzyliśmy naszą obserwację na szerszy horyzont, kontekstualizując nasze pytania o aktualną kondycję społeczeństwa. Z jednej strony obserwujemy świat z jasno określonymi granicami, w którym narasta konflikt, a separacja jest odpowiedzią. Z drugiej strony, widzimy nieustanną potrzebę poszukiwania relacji, otwierania możliwości i poszukiwania autentycznego dialogu między jedną osobą a drugą.
Materiał tekstowy i tematyczny prezentowany w spektaklu pochodzi z różnych źródeł, m.in. z materiałów zebranych w wywiadach, źródeł literackich oraz tekstów napisanych przez samych wykonawców. Jako teatralni badacze, rozwijaliśmy naszą pracę od płaszczyzny mikroskopowej do makroskopowej, używając materiałów wideo i elementów instalacji jako soczewek, które pomagają nam coraz bardziej definiować sedno tematu i jego reperkusje w naszym codziennym życiu.
Tytuł nie powinien być interpretowany jako definicja. Zamiast tego, powinien być postrzegany jako pytanie, sugestia kierunku, dynamika żywej zmiany – zarówno w świecie zewnętrznym, jak i w nas samych.

Spektakl jest dofinansowany przez program OFF POLSKA i Gminę Wrocław. Program OFF POLSKA realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:

Materiał własny