Scena ukraińska przy Instytucie Grotowskiego, pod artystyczną opieką Grupy teatralnej GAS, rozpoczyna pierwszy sezon działalności.
Scena ukraińska, pod artystyczną opieką Grupy teatralnej GAS, z dumą ogłasza swoje oficjalne otwarcie przy Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Inicjatywa ta powstała z pasji i zaangażowania trzech aktorek: Sofii Onishchenko, Darii Bohdan
i Vasylyny Martseniuk. Celem sceny jest nie tylko prezentacja dorobku ukraińskich artystek i artystów w dziedzinie teatru i sztuk performatywnych, lecz także stworzenie przestrzeni, w której głos ukraińskiej mniejszości wzbogaci kulturalne krajobrazy Wrocławia.
Bezpośrednią inspiracją dla powołania Sceny ukraińskiej była przymusowa emigracja ukraińskich artystów spowodowana pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 roku i systematycznym niszczeniem ukraińskiej kultury. Jako wyraz solidarności i wsparcia dla artystów na emigracji, językiem przewodnim sceny będzie ukraiński. Niemniej jednak, aby maksymalnie otworzyć się na różnorodność publiczności, wszystkie przedstawienia, warsztaty i performanse będą dostępne w językach polskimi lub angielskim.
W pierwszym sezonie działalności Scena ukraińska ma być platformą dla współczesnej, młodej i niezależnej sztuki ukraińskiej. Jednocześnie celem Sceny jest umożliwienie artystkom i artystom na emigracji zachowania i kultywowania tożsamości narodowej. Grupa teatralna GAS, operująca w językach ukraińskim i polskim, zaprasza do współpracy lokalnych artystów i artystki oraz teatry i grupy teatralne z Ukrainy.
Podczas uroczystego otwarcia Sceny ukraińskiej, publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach:
v „Bliźniaki znów się spotkają” – czytanie performatywne sztuki
Ihora Kostetskiego z 1947 roku. Opowieść o balu zorganizowanym w czasie wojny została napisana na emigracji i wpisuje się w tradycje teatru absurdu. Współczesna interpretacja ukazuje łączenie się dwóch różnych światów oraz przypomina, że życie toczy się dalej, mimo trwającej wojny.
„MAJDAN. Ukraińskie re-kreacje” – performans uliczny, będący próbą odtworzenia i zrozumienia rewolucji na Placu Niepodległości w Kijowie sprzed dziesięciu lat.
Warsztaty Yulii Linnik – dwudniowy intensywny kurs ukraińskiej aktorki i wykładowczyni, poświęcony roli słowa na scenie, aktorskim technikom pracy z głosem i tekstem, zgodnie z założeniami Łesia Kurbasa.
„WERTEP” – spektakl muzyczny Charkowskiego Teatru Lalek we współpracy z Lwowskim Teatrem Lalek, opowiadający historię ukraińskiej kultury i solidarności. Swoją premierę miał 24 grudnia 2022, podczas ostrzeliwań w Charkowie.
„Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna” – spektakl badawczy
Grupy teatralnej GAS, łączący dokument i fantastykę, inspirowany utworem Łesi Ukrainki pt. „Pieśń lasu”.
Instytut Grotowskiego wraz z Grupą teatralną GAS zapraszają mieszkańców Wrocławia ciekawych sztuki i kultury ukraińskiej do udziału w otwarciu pierwszego sezonu
Sceny ukraińskiej.
Więcej informacji: grotowski-institute.pl/projekty/scena-ukrainska/
Wydarzenie: https://fb.me/e/wir43LC8s