EN

17.01.2023, 08:21 Wersja do druku

Wrocław. Performans „Głosy rzeki” w WTW

Dwie wokalistki jazzowe – Dorota Miśkiewicz i Agnieszka Wilczyńska oraz kompozytor i multiinstrumentalista Miłosz Pękala wystąpią w performatywnym koncercie pt. „Głosy rzeki”, w którym jazz spotka się ze swobodną improwizacją i muzyką konkretną, a brzmienia instrumentów takich, jak wibrafon, bębny obręczowe czy perkusja, zostaną uzupełnione o warstwą elektroniczną. Towarzyszyć im będzie Lena Frankiewicz – aktorka, reżyserka oraz pomysłodawczyni wydarzenia.

fot. proj. Natalia Kabanow / mat. teatru

Wydarzenie jest owocem spotkania artystów z różnych dziedzin sztuki (muzyki, teatru i literatury), którzy połączyli siły w reakcji na katastrofę ekologiczną na Odrze. Wokalistki zaśpiewają teksty napisane na tę okazję przez Zuzannę Bojdę i Sandrę Szwarc do muzyki skomponowanej, zaaranżowanej i wykonanej przez instrumentalistę. Miłosza Pękalę. Poza piosenkami będzie można usłyszeć partie poetyckiego tekstu w wykonaniu obu artystek oraz Leny Frankiewicz – aktorki, reżyserki oraz pomysłodawczyni wydarzenia.

Dorota Miśkiewicz to wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Nieprzerwanie od 2017 roku, głosami czytelników i krytyków magazynu „Jazz Forum”, wybierana jest Jazzową Wokalistką Roku. Wydała osiem autorskich płyt. Album Nasza Miłość, nagrany wspólnie z tatą Henrykiem i bratem Michałem, otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2022, a sama wokalistka znalazła się w gronie nominowanych w kategorii Jazzowy Artysta Roku. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą. Ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.

Agnieszka Wilczyńska to wokalistka jazzowa i laureatka nagrody Fryderyk 2016 za płytę „Tutaj mieszkam", w której znalazły się premierowe piosenki z tekstami Wojciecha Młynarskiego. Ma na swoim koncie m.in. dwie złote płyty – „Pogadaj ze mną" i „Krzysztof Komeda". Była nominowana do nagrody Fryderyk 2020 w kategorii „Jazzowy album roku” za płytę „Wilcze jagody", nagraną w duecie z Andrzejem Jagodzińskim. Koncertowała z Sinfonia Varsovia, Atom String Quartet, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i Filharmonią Lwowską. Występowała chociażby w nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Symphony Center i National Concert Hall na Tajwanie.

Lena Frankiewicz to aktorka i reżyserka. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Toruniu, Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a także warsztatu mistrzowskiego u Andrzeja Seweryna i klasy wokalnej u Grażyny Łobaszewskiej. W latach 2003-2008 występowała na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Jest laureatką Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego 2021 za wyreżyserowanie w Teatrze Wybrzeże spektaklu „Nieczułość" na podstawie powieści Martyny Bundy. W 2009 roku zrealizowała w Teatrze Wytwórnia spektakl „60/09", który został uznany za najlepszy debiut reżyserski w ankiecie miesięcznika Teatr. W 2017 roku wyreżyserowała Roberto Zucco w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu, a w 2019 roku – „Jak być kochaną" w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Zuzanna Bojda to dramaturżka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego na wydziale dramaturgii. Autorka m.in. dramatów: „Ciało Bambina", „Wyspa Kalina: (Teatr Polski w Bielsku Białej), „#rozczarowanie" (Teatr Czwarta Scena w Katowicach) i „108 kostek cukru" (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu). Wyreżyserowała sztukę Cudowna na podstawie reportażu Piotra Nesterowicza.Współpracowała z reżyserem Maciejem Podstawnym (m.in. „Dekalog: Opowieści plemienne" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu), z gliwickim Domem Pamięci Żydów Górnośląskich („Są dzieci skórzane, są dzieci wełniane„) i z grupą Teraz Poliż („córy warszawskie #dziwystołeczne"). Daria Kopiec wyreżyserowała na podstawie sztuk Zuzanny Bojdy „Jezioro" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, „Wyspę" w toruńskim Teatrze Horzycy oraz spektakl „Syrena. Anatomia miłości", zainspirowany opowiadaniem Amandy Lee Koe z tomu „Ministerstwo moralnej paniki" (Teatr Współczesny we Wrocławiu).

Sandra Szwarc to dramatopisarka i pianistka, absolwentka teatrologii i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest dwukrotną laureatką Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU, organizowanego przez przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław. Jej sztuka „Doppelganger" została nagrodzona w drugiej edycji, a „Woda w usta" – w 2021 roku. Sandra Szwarc jest także dwukrotną finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i laureatką Grand Prix konkursu radiowego na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.

Miłosz Pękala to perkusista, kompozytor, wykładowca akademicki, doktor hab. sztuk muzycznych. Od wielu lat bierze udział w koncertach, festiwalach i różnorodnych projektach artystycznych, obejmujących zarówno muzykę współczesną, rozrywkową, jak i etniczną. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich. We własnych projektach artystycznych ze szczególną atencją podchodzi do nowych technologii oraz interdyscyplinarności. Laureat wielu konkursów. Wspólnie z członkami kwartetu Kwadrofonik otrzymał Paszport Polityki w kategorii Muzyka Poważna (2015).

Koncert performatywny „Głosy rzeki” odbędzie się 22 stycznia o godz. 19:00 na Dużej Scenie WTW.

Bilety: www.wteatrw.pl

realizatorzy

pomysł Lena Frankiewicz

teksty Zuzanna Bojda/Sandra Szwarc

muzyka Miłosz Pękala

kostiumy Paulina Jagiełło

video Mateusz Zieliński

obsada

Dorota Miśkiewicz, Agnieszka Wilczyńska, Lena Frankiewicz, Miłosz Pękala (głosy rzeki).

Partnerzy wydarzenia:

Fundacja LALE. Teatr, Stoart, detoxdesign.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne