EN

8.09.2020, 18:33 Wersja do druku

Wrocław. Maciej Bujko nowym dyrektorem BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej

mat. organizatora

Maciej Bujko, fotografik, twórca kultury oraz prezes Fundacji TIFF Collective został wybrany przez komisję konkursową na stanowisko dyrektora BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej. Nowy dyrektor obejmie stanowisko 17 września.

Wyboru kandydata dokonała dziewięcioosobowa komisja konkursowa powołana przez prezydenta Wrocławia. W jej skład weszli przedstawiciele pracowników BWA, reprezentanci stowarzyszeń zawodowych i twórczych, przedstawiciele Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i prezydenta Wrocławia.

Prace komisji konkursowej rozpoczęły się 27 sierpnia br. Po analizie ofert złożonych na piśmie i ponad sześciogodzinnych rozmowach z pięcioma kandydatami dopuszczonymi do II etapu, bezwzględną większość głosów w jawnym głosowaniu uzyskał Maciej Bujko - poinformował we wtorek wrocławski magistrat.

Nowo wybrany dyrektor będzie prowadził instytucję w okresie, w którym będzie ona zmieniała swoją siedzibę.

"Zdaję sobie sprawę z ogromnego wyzwania jakie staje przede mną oraz przed zespołem BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. Chciałbym teraz skupić się na realizacji swojej koncepcji rozwoju naszej instytucji, ale w sposób przemyślany i spokojny, w dobrej atmosferze między zespołem i urzędem miasta, z uwzględnieniem potrzeb odbiorców BWA" - mówił Maciej Bujko. "Najważniejsze dla mnie w tym momencie to zespół oraz wypracowanie koncepcji czym ma być i jakie ma spełniać funkcje nowa siedziba BWA" - dodał.

Bujko jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Schillera w Łodzi, gdzie w 2019 r. uzyskał tytuł doktora sztuki, a w 2013 r. tytuł magistra sztuki w specjalności fotografia. Od kilkunastu lat jest aktywnym twórcą kultury i prezesem Fundacji TIFF Collective we Wrocławiu. Wśród przedsięwzięć organizowanych przez Fundację znajduje się m.in. obchodzący 10-lecie Międzynarodowy Festiwal Fotografii TIFF. W ostatnich latach Bujko współpracował także z BWA Wrocław jako kurator i koordynator.

Kadencja obecnego dyrektora BWA Marka Puchały kończy się 16 września.

Źródło:

PAP