Konferencja zamyka kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań „Tu zaszła zmiana w scenach… Polska scenografia teatralna XX wieku” realizowany Instytucie im. Jerzego Grotowskiego w sezonie 2021/2022 we współpracy z Encyklopedią Teatru Polskiego, Wirtualnym Muzeum Inscenizacji i Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.
W jej trakcie osoby biorące udział w pracach grupy roboczej przedstawią wystąpienia, projekty i propozycje dotyczące zarówno już zrealizowanych dokonań polskich scenografów współczesnych, jak i czekających na zaistnienie możliwości rozwoju scenografii teatralnej w przyszłości.
Konferencja ma charakter otwartego spotkania.
Program
piątek, 10 czerwca, 17.00–19.30
Sesja: Praca ze scenografią
17.00 Otwarcie konferencji
17.10–17.30 Karolina Kluza: „Scenografia Katarzyny Borkowskiej do »Dziadów« Adama Mickiewicza w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (reż. Maja Kleczewska)”
17.30–17.50 Wojciech Krolek: „Scenografia do »Nic« Krzysztofa Garbaczewskiego w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie”
17.50–18.10 Kamila Wdowska: „Kostiumy teatralne Tomasza Armady”
18.10–19.30 Dyskusja
sobota, 11 czerwca, 10.00–12.30
Sesja: Praca z przestrzenią
10.00–10.20 Irena Wypych: „Scena otoczona widzami jako model doświadczenia teatralnego”
10.20–10.40 Nikola Palej: „Przyszłościowe wykorzystanie multimediów i virtual reality”
10.40–11.00 Piotr Gardecki: „W poszukiwaniu struktury przestrzeni teatralnej”
11.00–11.20 Tomasz Wiktor: „Sztuka holograficzna i XR”
11.20–12.30 Dyskusja
Bilety: bezpłatne wejściówki do pobrania tutaj
Pobierz „Oświadczenie dotyczące stanu zdrowia” przed udziałem w wydarzeniu Instytutu Grotowskiego i zapoznaj się z „Regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu”.
Więcej informacji na temat konferencji na stronie www.grotowski-institute.pl
Otwarty Uniwersytet Poszukiwań
Otwarty Uniwersytet Poszukiwań (OUP) to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów odbywających się w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.
Więcej informacji na temat Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl
Tu zaszła zmiana w scenach… Polska scenografia teatralna XX wieku
Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań (OUP) w sezonie 2021/2022 poświęcony jest scenografii – jednej z najdynamiczniej i najciekawiej rozwijających się w Polsce sztuk teatralnych, w ewolucji której odbijają się także zmiany zachodzące w rozumieniu miejsca człowieka w świecie, w kulturze, życiu społecznym. W cyklu wykładów i warsztatów zaprezentowane zostaną i przeanalizowane wybrane dokonania polskich artystów teatru, którzy pracując w dziedzinie scenografii, poszerzali jej rozumienie i sposoby praktykowania, odchodząc od „dekoracji” ku sztuce kształtowania przestrzeni i jej dramaturgii. Poprzez namysł nad tymi dokonaniami będziemy dążyć do refleksji nad scenografią jako pojęciem i praktyką, do przemyślenia zmian, jakie zaszły w sposobach kształtowania przestrzeni (nie tylko teatralnej), a przez to też do odsłonięcia ewolucji w postrzeganiu miejsca człowieka w otaczających go mikro- i makroświecie.
Punktem wyjścia dla cyklu jest realizowany w latach 2017–2020 projekt badawczy „Zmiana ustawienia. Polska scenografia teatralna i społeczna XX i XXI wieku”, którego zwieńczenie stanowi trzytomowa publikacja pod tym samym tytułem, opublikowana w roku 2020 pod redakcją Doroty Buchwald i Dariusza Kosińskiego. Jej trzeci tom wypełnia w większości reinscenizacja wystawy „Zmiana ustawienia”, która odbyła się na przełomie 2019–2020 roku w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, a której kuratorem był Robert Rumas. To właśnie trio badawczo-artystyczne będzie sprawowało opiekę programową nad całością kursu.
Więcej informacji na temat Kursu wiodącego 2021/2022 Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań na stronie www.grotowski-institute.pl
Organizator:
Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Współorganizacja:
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Partnerzy
Wirtualne Muzeum Inscenizacji
Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego