EN

16.01.2023, 15:38 Wersja do druku

Wrocław. Jubileusz Bogusława Kierca

W sobotę, 21 stycznia, będziemy świętować jubileusz Bogusława Kierca – 80. urodziny wybitnego aktora, reżysera, poety, eseisty, redaktora tekstów Rafała Wojaczka i pedagoga, od od 1968 roku związanego naszą sceną.

fot. mat. łódzkiego Teatu Logos

Z tej okazji jubilat zaprezentuje na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego oparty na wierszach Adama Mickiewicza monodram pod tytułem „W oczy zagląda wam i głośno gada" oraz spektakl „Tak się leci czyli krótkie opowiadania o przemijaniu", w którym oprócz niego wystąpią: tancerka Franciszka Kierc-Franik oraz kontrabasista i kompozytor, Lech Wieleba. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00.

Bogusław Kierc (1943) jest absolwentem Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Jako poeta zadebiutował w 1961 roku, a cztery lata później – również jako debiutant – zagrał jedną z głównych ról w filmie „Popioły" Andrzeja Wajdy. Dopiero później rozpoczęła się jego przygoda z teatrem. Był aktorem Wrocławskiego Teatru Współczesnego w latach 1968-1972 i 1976-1984, a potem od 2000 do 2012 roku.  Na naszych scenach zagrał m.in. w spektaklach: „Paternoster" Helmuta Kajzara w reż. Jerzego Jarockiego (1970), „Leonca i Lena" Georga Buchnera w reż. Henryka Tomaszewskiego (1971), „Odejście głodomora" Tadeusza Różewicza w reż. Helmuta Kajzara (1977), „Operetka" Witolda Gombrowicza w reż. Kazimierza Brauna (1977), „Dziady” Adama Mickiewicza w reż. Kazimierza Brauna (1978), „Baal” w reż. Anny Augustynowicz (2008), „Bramy raju" Jerzego Andrzejewskiego w reż. Pawła Passiniego (2014).

Wyreżyserował spektakle m.in. w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze Lalek w Wałbrzychu, Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze i Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej. W latach 1990-92 był dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. Współpracuje z łódzkim teatrem LOGOS jako reżyser, aktor, scenograf i autor scenariuszy.

Przez wiele lat wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im L. Solskiego we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych, filia we Wrocławiu ). To laureat Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010).

Franciszka Kierc-Franik to wieloletnia solistka Bałtyckiego Teatru Tańca. Pracowała ze znanymi choreografami, m.in. z Izadorą Weiss, Jiřím Kyliánem, Emilem Wesołowskim i Patrickiem Delcroix. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach (Bangkok, Bielefeld, Stambuł, Warszawa, Poznań). Laureatka wielu konkursów i nagród m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego za rolę Julii w spektaklu „Romeo i Julia" w choreografii Izadory Weiss oraz Nagrody im. Jana Kiepury dla najlepszej tancerki roku 2009. Na XX Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (2016), zainspirowana „Sonetem 144", wystąpiła z własnym monodramem „Dwa ukochania".

Lech Wieleba jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej i Berklee School of Music w Bostonie.Grał w Orkiestrze Opery i Filharmonii Bałtyckiej i w wielu europejskich zespołach. Pisze też muzykę dla teatru i telewizji. Od 1984 roku mieszka i pracuje za granicą. Jest twórcą projektu „Poetic Jazz”.

Bogusław Kierc: „Tak się leci czyli krótkie opowiadania o przemijaniu”

(kreacja zbiorowa)

wiersze: Bogusław Kierc

muzyka: Lech Wieleba

ruch sceniczny: Franciszka Kierc – Franik

Bogusław Kierc – wiersze, Franciszka Kierc-Franik – taniec, Lech Wieleba – kontrabas.

Obsada:

Bogusław Kierc, Lech Wieleba, Franciszka Kierc-Franik

„W oczy zagląda wam i głośno gada”

Monodram Bogusława Kierca oparty na tekstach Mickiewicza.

Bilety: wteatrw.pl

Źródło:

Materiał nadesłany