EN

13.06.2024, 17:20 Wersja do druku

Wrocław. Jest program tegorocznej edycji Lelenfant

Znamy program międzynarodowej edycji projektu Lelenfant, która już w lipcu zagości w różnych częściach Wrocławia. Tegoroczny Wielki Finał odbędzie się gościnnie w Teatrze Muzycznym Capitol, a promuje go kolaż złożony z sylwetek dzieci połączonych ze sobą dłońmi. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów na to unikalne wydarzenie.

fot. mat. organizatora

W lipcu na mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska czekają trzy tygodnie wypełnione sztuką, zabawą oraz możliwością poznawania kultur z odległych zakątków świata. Lelenfant jest kontynuacją Brave Kids, wydarzeniem organizowanym przez ten sam zespół instruktorów i koordynatorów od wielu lat. Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja wybrała w tym roku grupy artystów z takich krajów jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Iran, Indie, Maroko, Czechy, Tanzania czy Gruzji.

W tym roku zaprosiliśmy wiele grup, których przyjazd do Polski wiąże się z uzyskaniem wiz, a proces jest bardzo złożony” - mówi Michał Patyna, wiceprezes Fundacji. “Np. grupa z Gambii by uzyskać wizy musi przemierzyć setki kilometrów z rodzinnej wsi do stolicy innego kraju, Dakaru w Senegalu. Podejmujemy ten trud by we Wrocławiu mogły się spotkać dzieci reprezentujące nie tylko różnorodne talenty, ale też, mało znane kultury”.   

Wrocławianie mogą liczyć w lipcu na spotkania m.in. z dziedzictwem griotów, tętniącą życiem kulturą marathi, gruzińskimi tańcami czy dźwiękami ulic Dar-El-Salam zarówno w wymiarze spektakli indywidualnych, jak i finałowego show, które stanowić będzie połączenie różnych form artystycznych i reprezentowanych przez zaproszone grupy kultur.

Gra jako motyw przewodni
Tegorocznym motywem przewodnim plakatu jest gra nawiązująca do metody projektu “dzieci uczą dzieci”. Autorka plakatu, Wiktoria Konwent stawiając na technikę kolażu, łączy logo złożone z dłoni z autentycznymi bohaterami – artystami i artystkami poprzednich edycji. Dodatkowo eksponujemy nazwę: Le-len-fant pochodzącą od francuskiego „l’enfant” (dziecko) i angielskiego „elefant” (słoń). Symbolizuje ona dzieciństwo, siłę i otwartość, zachęcając do zabawy i współpracy.

Nie bez znaczenia jest fakt, że dziewczynka z Iranu, Baran i chłopiec z Gruzji, Vitali reprezentują organizacje, z którymi związani jesteśmy od kilkunastu lat - mówi Iwona Frydryszak, dyrektorka Lelenfant, która organizuje projekt od 2011 roku. “Pamiętam jak w 2012 roku do Wrocławia przyjechali pierwsi reprezentanci organizacji Caritas Gruzja z Tbilisi, a w 2013 zgłosił się do nas dyrektor organizacji Donya z Teheranu. Te długoletnie relacje tworzą globalną mapę połączeń, dlatego w Lelenfant dumnie posługujemy się hasłem, że jest to  „wrocławski projekt o światowym zasięgu”.

Lipiec ze sztuką Lelenfant
Program tegorocznej edycji obejmuje wiele wydarzeń artystycznych, które odbędą się na trzech wrocławskich osiedlach: Nowy Dwór, Złotniki, Kowale oraz artystyczną paradę uliczną, w ramach której 29 lipca przez wrocławski Rynek przemaszeruje kolorowy korowód dzieci.
Kulminacja projektu będzie finałowe widowisko tworzone przez blisko 80 młodych twórców reprezentujących różne kultury, tradycje i formy artystyczne. Zobaczymy eklektyczną mieszankę występów cyrkowych, wokalnych, tanecznych i teatralnych, które ukażą siłę dziecięcej przyjaźni. Następnie kilka grup ruszy w trasę po Dolnym Śląsku i zawita do Bystrzycy Kłodzkiej i Obornik Śląskich.

Bilety na Wielki Finał w Teatrze Muzycznym Capitol
Ruszyła sprzedaż biletów na wielki finał projektu Lelenfant. Dwa pokazy widowiska “Siła Przyjaźni" będzie można zobaczyć w Teatrze Muzycznym Capitol w dniach 30 i 31 lipca.
Bilety na finałowe spektakle w teatrze Capitol są dostępne w serwisie biletyna.pl: https://biletyna.pl/spektakl/Lelenfant-sila-przyjazni

Źródło:

Materiał nadesłany