EN

12.08.2021, 11:03 Wersja do druku

Wrocław. Jakub Gierszał czyta Goethego na festiwalu Wratislavia Cantans

Narodowe Forum Muzyki i Muzeum Architektury zapraszają 4 września na prezentację melodramatu Gaetana Pugnaniego. "Werther" podczas tegorocznej edycji festiwalu Wratislavia Cantans. W roli  Wertera Jakub Gierszał .

Wrocławska Orkiestra Barokowa /fot. Joanna Stoga / mat. organizatora

Wydane w 1774 roku Cierpienia młodego Wertera Johanna Wolfganga Goethego to bez wątpienia jedna z najważniejszych powieści napisanych w ostatnim dwudziestopięcioleciu XVIII wieku. Dzieło to stało się inspiracją do skomponowania obecnie mało znanego, a bez wątpienia interesującego melodramatu Gaetana Pugnaniego. Wykonanie Werthera podczas tegorocznej edycji festiwalu Wratislavia Cantans to świetna okazja do poznania tego niezwykłego, a rzadko prezentowanego utworu.

Historia opisana w listach tytułowego bohatera do przyjaciela, Wilhelma, nie miała szczęśliwego zakończenia. Wybranka serca Wertera, Lotta, była bowiem zaręczona z Albertem. Kiedy w końcu dziewczyna wyszła za mąż za swego narzeczonego, zrozpaczony protagonista odebrał sobie życie strzałem w głowę. Wydarzenia te były zresztą odbiciem rzeczywistej historii z życia Goethego. Pisarz na początku lat 70. zakochał się bez wzajemności w związanej z innym mężczyzną Charlotcie Buff. Ostatecznie pogodził się z odrzuceniem, ale kilka lat później jego przyjaciel właśnie z powodu niespełnionego uczucia popełnił samobójstwo, strzelając do siebie z pistoletu.

Jeszcze w XVIII wieku powieścią Goethego zainteresował się włoski kompozytor Gaetano Pugnani. Twórca ten przeszedł do historii przede wszystkim jako wirtuoz skrzypiec, ceniony pedagog gry na tym instrumencie i autor licznych oper oraz dzieł instrumentalnych. Melodramat Werther pozostaje na marginesie dorobku tego artysty, rzadko też pojawia się na estradach. Prawykonanie odbyło się w marcu 1795 roku, podczas ostatniej zagranicznej podróży Pugnaniego. Dzieło to stanowi intrygujący i dziś przykład utworu synkretycznego, w którym literatura i muzyka łączą się w nierozerwalną całość.

***

4 września 2021
sobota
godz. 17:00
Muzeum Architektury
ul. Bernardyńska 5, 50-156 Wrocław

Wykonawcy:
Jarosław Thiel – dyrygent
Jakub Gierszał – aktor
Wrocławska Orkiestra Barokowa
Program:
Gaetano Pugnani Werther   
Czas: 90'Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne