EN

28.06.2021, 11:37 Wersja do druku

Wrocław. Instytut Grotowskiego chce scalić spuściznę po Ludwiku Flaszenie

Scalenie spuścizny po współzałożycielu i kierowniku literackim Teatru Laboratorium zakłada projekt, który będzie realizowany do listopada przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Prace polegające na porządkowaniu, segregacji, opracowaniu i inwentaryzacji archiwaliów będą prowadzone w Paryżu i we Wrocławiu.

fot. Łukasz Giza/ mat. organizatora

Ludwik Flaszen, współzałożyciel i kierownik literacki Teatru Laboratorium, od 1984 r. mieszkał w Paryżu. Tam też znajdują się archiwalia będące dokumentacją jego wieloletniej pracy – to m.in. książki, rękopisy, fotografie, materiały wideo.

"Po jego śmierci, w oparciu o akt darowizny, całość materiałów została przekazana Instytutowi Grotowskiego, który obecnie dysponuje już polskim księgozbiorem twórcy, przechowywanym w Czytelni i Archiwum” - przekazała PAP rzeczniczka Instytutu Grotowskiego Katarzyna Spychała. Rzeczniczka podkreśliła, że biblioteka Flaszena stanowi jedyny w swoim rodzaju portret intelektualny współtwórcy Teatru Laboratorium. „Daje również obraz jego wszechstronnych i głębokich poszukiwań” - dodała.

Teraz Instytutu Grotowskiego rozpoczyna projekt scalenia całości intelektualnej spuścizny Flaszena. W poszczególnych etapach prac wezmą udział wolontariusze, którzy w Paryżu będą porządkować i segregować materiały, a we Wrocławiu opracują i zinwentaryzują archiwalia Flaszena.

„Dzięki opracowaniu całości spuścizny możliwa będzie analiza warsztatu badawczego jednego z najwybitniejszych krytyków teatralnych, a materiały te przyczynią się do dalszego badania zjawisk zachodzących w teatrze XX i XXI w., co będzie stanowić punkt wyjścia do dalszych projektów edukacyjnych” - podkreśliła Spychała.

Projekt jest realizowany w ramach programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat 2021” Instytutu POLONIKA. Przedsięwzięcie ma się zakończyć w listopadzie tego roku.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne