EN
11.03.2022, 16:57 Wersja do druku

Wrocław. Instytucje kultury angażują się w pomoc uchodźcom

Galeria BWA na Dworcu Głównym zamieniona na poczekalnię, Mieszkanie Gepperta jako tymczasowe lokum dla uchodźców, Capitol i NFM z koncertami charytatywnymi – to niektóre inicjatywy podejmowane przez wrocławskie instytucje kultury na rzecz pomocy uchodźcom.

Inne aktualności

„Pracownicy i pracowniczki sektora kultury pokazują solidarność z narodem ukraińskim. Właściwie wszystkie jednostki, w miarę swoich możliwości zaangażowały się w pomoc” – podkreślił Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia w przesłanym PAP komunikacie.

Zwrócił uwagę, że instytucje kultury zrezygnowały z części planowanych działań i dostosowują się to obecnej sytuacji.

Znajdująca się na Dworcu Głównym we Wrocławiu Galeria BWA zrezygnowała ze swoich wystaw, a sale ekspozycyjne zamieniła w noclegownię. Zorganizowano tam też system przepierzeń z kartonu, który zapewnia większą prywatność ukraińskim mamom z małymi dziećmi. Świerczewski poinformował, że ten system zostanie też wprowadzony w innych przestrzeniach przeznaczonych dla uchodźców.

Wrocławski Dom Literatury natomiast od 28 lutego przekazuje dochód ze sprzedaży wszystkich książek ukraińskich autorek i autorów na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie. Organizuje także rezydencje dla ukraińskich pisarek. Na taki krok zdecydowała się również Fundacja Olgi Tokarczuk. Z kolei 21 marca, w Światowy Dzień Poezji wybrzmią wiersze ukraińskie i polskie, a cały wpływ z biletów zostanie przekazany na pomoc Ukrainie.

4 marca w Narodowym Forum Muzyki odbył się koncert solidarności z Ukrainą, podczas którego wystąpiły Olga Pasiecznik i Natalia Pasiecznik. Dochód został przekazany na rzecz Fundacji Ukraina. W najbliższym czasie odbędą się także koncerty na rzecz Ukrainy organizowane przez Ośrodek Działań Artystycznych Firlej (12 marca) oraz Teatr Muzyczny Capitol (30 marca). Przekazanie dochodu ze sprzedaży biletów na spektakl „Widzę nic” Filipa Zawady, który zostanie zagrany 17 marca zadeklarował Wrocławski Teatr Współczesny.

W Prozie, Muzeum Architektury, Wrocławskim Klubie Formaty, Centrum Historii Zajezdnia uruchomiono świetlice dla dzieci. Z kolei filie Miejskiej Biblioteki Publicznej organizują różnorodne warsztaty.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne