EN
7.12.2021, 15:53 Wersja do druku

Wrocław. Grudniowe pokazy spektaklu "Po drugiej stronie"

Fundacja Jubilo zaprasza na dwa ostatnie pokazy spektaklu "Po drugiej stronie" Fundacji Jubilo w tym roku. Zagramy 15 i 16 grudnia o godz.19.00 w przestrzeni kreatywnej MiserArt we Wrocławiu, mieszczącej się przy ul. Wojciecha Cybulskiego 35A. Po spektaklu odbędzie się instalacja performatywna "Od(g)rodzenie", będąca zwieńczeniem projektu Odkluczanie.

fot. mat. teatru

PO DRUGIEJ STRONIE

Grudniowe pokazy spektaklu:

15 i 16 grudnia 2021 roku, godzina 19.00 – MiserArt, ul. Wojciecha Cybulskiego 35A we Wrocławiu

Premiera spektaklu:

26 listopada 2021 roku, godzina 19.00 – Studio Na Grobli, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Reżyseria: Diego Pileggi

Występują: Alessia Romano, Marek Idzikowski, Michał Murawski

Dramaturgia: obsada aktorska (teksty własne); wywiady (m.in. z uchodźcami ); „Sonaty do Orfeusza” II, 29 Rainera Marii Rilkego; fragmenty „Obrażanie Publiczności” Petera Handkego; „Świat” Marcina Świetlickiego

Wideo i dźwięk: Aleksandra Gronowska

Światła: Diego Pileggi

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Pieniawska

Produkcja: Fundacja Jubilo

Koordynacja: Nina Ptak
Komunikacja i promocja: Diana Wolińska

Języki: angielski, polski, paszto i farsi, z napisami w językach polskim i angielskim

Czas trwania: 60 min

„Po Drugiej Stronie” jest kolejnym krokiem w trzyletnich badaniach Fundacji Jubilo nad tematami wolności I odosobnienia. W jaki sposób my, artyści, możemy stać się aktywnymi świadkami spotkań (np. z migrantami, za murami więzień) i poprzez narzędzia performatywne przekształcić tematy, historie, twarze napotkane podczas tej podróży tak, aby przemówiły do szerszej publiczności? Badania rozpoczęły się od zakwestionowania tematu „osobistych więzień”. Więzienia, które nie jest już postrzegane jako narzucone z zewnątrz, przez kogoś innego (np. instytucje publiczne), ale jako często nieuświadomione ograniczenie, które sami sobie narzucamy, nie zdając sobie sprawy ze społecznych uwarunkowań i „wdruków” kulturowych. Wychodząc od wymiaru indywidualnego, otworzyliśmy naszą obserwację na szerszy horyzont, kontekstualizując nasze pytania o aktualną kondycję społeczeństwa. Z jednej strony obserwujemy świat z jasno określonymi granicami, w którym narasta konflikt, a separacja jest odpowiedzią. Z drugiej strony, widzimy nieustanną potrzebę poszukiwania relacji, otwierania możliwości i poszukiwania autentycznego dialogu między jedną osobą a drugą.

Materiał tekstowy i tematyczny prezentowany w spektaklu pochodzi z różnych źródeł, m.in. z materiałów zebranych w wywiadach, źródeł literackich oraz tekstów napisanych przez samych wykonawców. Jako teatralni badacze, rozwijaliśmy naszą pracę od płaszczyzny mikroskopowej do makroskopowej, używając materiałów wideo i elementów instalacji jako soczewek, które pomagają nam coraz bardziej definiować sedno tematu i jego reperkusje w naszym codziennym życiu.

Tytuł nie powinien być interpretowany jako definicja. Zamiast tego, powinien być postrzegany jako pytanie, sugestia kierunku, dynamika żywej zmiany – zarówno w świecie zewnętrznym, jak i w nas samych.

Spektakl jest dofinansowany przez program OFF POLSKA i Gminę Wrocław. Program OFF POLSKA realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne