Akrobacje cyrkowe, śpiew i taniec w wykonaniu młodych artystów z różnych stron świata i kręgów kulturowych – przed nami kulminacja projektu Lelenfant. Wystąpią dzieci z Gambii, Indii, Iranu, Maroka, Tanzanii, a także Polski. Spektakle finałowe „Siła przyjaźni” zobaczymy 30 i 31 lipca w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.
W widowisku będącym finałem projektu Lelenfant weźmie udział blisko 80 dzieci z całego świata. Wspólnie wystąpi 10 grup artystów pochodzących z takich krajów jak Czechy, Gambia, Gruzja, Iran, Indie, Maroko, Polska, Tanzania oraz Ukraina. Reprezentują różne kultury, tradycje i formy artystyczne.
Są wśród nich młodzi Irańczycy, których występy, pełne elementów gier, pantomimy i chóralnego śpiewu, oddają radość i kulturę azerską; dziewczęta z Indii prezentujące żywiołowe tańce ludowe Maharasztry (jednego z największych stanów ze stolicą w Mumbaju) oraz marokańska grupa przedstawiająca Reggadę, energetyczny taniec Berberów z regionu Rif, odgrywający istotną rolę w zachowaniu ich dziedzictwa kulturowego.
W twórczym procesie wzięły udział także dzieci z Wrocławia, zaangażowane wcześniej w warsztaty artystyczne prowadzone przez Fundację Przyjaźń Sztuka Edukacja, organizatorkę projektu Lelenfant, na trzech wrocławskich osiedlach – Kowalach, Nowym Dworze oraz Złotnikach.
Wspólnym językiem dla wszystkich grup jest sztuka, która pozwala spotkać się, tworzyć i zaprzyjaźniać dzieciom mówiących w całkiem różnych językach, często o bardzo różnorodnym, wręcz przeciwstawnym doświadczeniu i pochodzeniu.
– Wychodzimy ponad etnocentryczne myślenie narodowe. Tworzymy przestrzeń, w której mimo że przychodzimy z różnych krajów i kultur, czujemy się jak wspólnota. Szukamy nowego języka do porozumienia i opisywania globalnej rzeczywistości – mówi Iwona Frydryszak, dyrektorka programowa Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja.
Spektakl z marzeń
Przez ostatnie tygodnie młodzi artyści pracowali we Wrocławiu nad widowiskiem „Siła przyjaźni”, które zbudowali ze swoich pomysłów, marzeń i doświadczeń. Na dużej scenie Teatru Muzycznego Capitol zobaczymy eklektyczną mieszankę występów cyrkowych, wokalnych, tanecznych i teatralnych.
– Jesteśmy szczęśliwi, że stworzyliśmy ten występ razem i mogliśmy poznać kolegów i koleżanki z innych krajów. Uczyliśmy się nawzajem swoich tańców i piosenek. Cieszę się, że możemy wystąpić na takiej wielkiej scenie – opowiada Daniela z wrocławskiej grupy.
Za nimi także szereg warsztatów edukacyjnych, pobyt u rodzin goszczących, pikniki ze sztuką, występy na wrocławskich osiedlach, a także radosna i barwna parada, która przeszła przez Rynek we Wrocławiu. Teraz czas na wielki finał.
W programie pokazu „Siła przyjaźni” znalazły się dawne tradycje, sięgające kultury perskiej, opowieści i mądrości Griotów, ludu zachodniej Afryki, przekazywane przy akompaniamencie tradycyjnego instrumentu balafon oraz dynamiczne tańce kaukaskich górali połączone z delikatnością gruzińskich układów choreograficznych. Nie zabraknie również nowoczesnych form – akrobacji, tańców rodem z Bollywood, elementów nowego cyrku i brzmień muzyki rockowej. Spektakl, będący połączeniem różnorodnych rytmów melodii i choreografie, jest kwintesencją i kluczem do zrozumienia wspomnianej metody „dzieci uczą dzieci”.
Pokazy widowiska „Siła przyjaźni” odbędą się dwukrotnie: we wtorek 30 lipca oraz w środę 31 lipca, oba o godz. 18.00 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.
Lelenfant, czyli dzieci uczą dzieci
Lelenfant to międzynarodowy projekt artystyczno-edukacyjny dający możliwość poznania kultur z odległych zakątków świata. Jest kontynuacją odbywających się przez kilkanaście lat edycji Brave Kids. Ma na celu integrację międzykulturową w myśl idei „dzieci uczą dzieci” – jego uczestnikami są artyści poniżej 18 roku życia.
Nazwa przedsięwzięcia jest grą słów, wywodzi się od francuskiego „l’enfant” (dziecko) i angielskiego „elefant” (słoń). Symbolizuje dzieciństwo, siłę i otwartość, zachęcając do zabawy i współpracy.
Organizuje go Fundacja Przyjaźń Sztuka Edukacja, która jest jednym z wrocławskich liderów edukacji globalnej i międzykulturowej. W centrum zainteresowania stawia prawa człowieka i prawa dziecka, kładzie nacisk na twórczą współpracę ponad barierami językowymi i kulturowymi oraz kontakt z naturą.
Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie lelenfant.org.
Projekt Lelenfant jest organizowany przez Fundację Przyjaźń Sztuka Edukacja i dofinansowany ze środków Gminy Wrocław oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.