W najbliższy piątek, 16 grudnia, o godzinie 18:00 Wrocławski Tear Współczesny zaprasza na na finał 4. edycji projektu teatralno-edukacyjnego JAK POPRZEZ TEATR POZNAWAĆ ŚWIAT.
Wrocławski Teatr Współczesny – dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Fundusz Promocji Kultury) – już po raz czwarty zaprosił młodzież ze szkół Wrocławia i Dolnego Śląska do udziału w poznawaniu świata przez twórczość teatralną.
Tym razem punktem wyjścia warsztatowych poszukiwań był monodram Adama Stoyanova „W tłumaczeniu”, w reż. Wojtka Ziemilskiego.
Pracowaliśmy w trzech grupach z LO nr VII i nr XII z Wrocławiu oraz LO z Trzebnicy.
Rozpoczęliśmy we wrześniu od wspólnego obejrzeniem monodramu, w którym Adam Stoyanov przekłada wiersze Tadeusza Różewicza na Polski Język Migowy i odsłania przed widzem istotę języka głuchych. Pokazuje przestrzeń i możliwości języka gestów.
Po spektaklu reżyser Wojtek Ziemilski opowiadał o potencjale języka migowego na scenie.
Podczas kolejnych spotkań warsztatowych zastanawialiśmy się nad rolą mimiki i gestykulacji w codziennej komunikacji. A z Magdaleną „Madi” Rostkowską (aktorką i tłumaczką PJM) z kilku znaków pochodzących z języka migowego budowaliśmy krótkie teatralne opowieści.
Podczas zajęć niejednokrotnie zadawaliśmy sobie pytania: jak przekraczać bariery komunikacyjne? Dzięki czemu jesteśmy w stanie się porozumieć nawet w sytuacji różniących nas systemów komunikacyjnych? Jak pokonywać własne ograniczenia i otwierać się na nowe sposoby opisu świata?
Te rozmowy i doświadczenia każda z grup wykorzystała następnie, przygotowując własne przedstawienia. W pracy nad scenariuszami wspierała ich Katarzyna Migdałowska (teatrolożka i pedagożka teatralna WTW), a w pracy nad inscenizacją aktorki Wrocławskiego Teatru Współczesnego: Zina Kerste, Anna Kieca i Beata Rakowska.
16 grudnia o godzinie 18:00 na Scenie na Strychu WTW zapraszamy na pokaz finałowy, podczas którego wszystkie cztery grupy zaprezentują wynik swoich teatralnych poszukiwań.
Po pokazach zapraszamy na spotkanie z młodzieżą i ich artystycznymi przewodniczkami.
*
JAK POPRZEZ TEATR POZNAWAĆ ŚWIAT?
W stronę porozumienia. Wokół monodramu „W tłumaczeniu”
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.