EN

20.05.2024, 08:21 Wersja do druku

Wrocław. Festival Mandala 2024

23 maja rozpocznie się 18. edycja Mandala Performance Festival, która potrwa do 26 maja.

fot. mat. organizatora

18 edycja Mandala Performance Festival poprzez program i oryginalną koncepcję rozciąga się na doświadczenie życia, w którym mnóstwo choreograficznych mikro i makro wydarzeń, cielesnych przeżyć i relacji. Artystyczne propozycje wydarzenia mają za zadanie kształtować naszą wrażliwość, dzięki której patrzymy na to, co się wokół nas dzieje, precyzyjniej, z większą otwartością na zmianę, humor i kreatywność.

Ulotność, unikalność tańca sprzyja zacieraniu się granic między artystami, a widzem. Widz przychodzi do teatru i lubi być zaskakiwany, jest to dla niego forma wyjątkowego, często wręcz magicznego spotkania. Podziwia kroki, gesty, pozycje ciała, szuka inspiracji i zanurza się w świat metafor, fantazji, emocji, tęsknot i pragnień. Słowa nie dominują w przedstawieniu tanecznym , najwyżej dopowiadają niektóre sceny. Widz potrafi docenić sprawność tancerzy, czy wizjonerstwo twórców.

Spektakle taneczne oscylują pomiędzy narracją, ciekawą opowieścią, a abstrakcją, czy nielinearną historią. Twórcy związani z tańcem wypowiadają się na ważne tematy: uczciwości w życiu, cywilizacyjnych zagrożeń, zmagań z codziennością. Prowokują do myślenia o sprzecznościach współczesnej rzeczywistości, a także poruszają filozoficzne kwestie takie jak wymiar istnienia, pojęcia odpowiedzialności i zaufania do drugiego człowieka.

Taniec intensyfikuje wrażenia zmysłowe i rozwija formy swojej emanacji, twórcy eksplorują potencjał własnej cielesności, nowe możliwości wykorzystania przestrzeni.

Granice percepcji sztuki tanecznej poszerzają się o nowe sytuacje artystyczne: happening, performans, video art. Twórcze poszukiwania nowych form wyrazu doprowadziły choreografów do wypracowania własnego języka ekspresji, poszerzania repertuaru o tematy współczesne: kwestie społeczne, sprawy dotyczące konsumpcjonizmu, globalizacji, rasizmu, czy uzależnień.

Spektakle taneczne zajmują się min: analizą miejscowych, ważnych artefaktów, które stanowią pretekst do podjęcia  artystycznej dyskusji, tłumaczącej różnice w percepcji rzeczywistości, wierzeń, tradycji, zachowań i postaw moralnych. Służą poszukiwaniu sensu, odkrywają emocjonalne problemy współczesnych ludzi, metafizyczne zawirowania i transformacje społeczne, ukazują zmaganie się człowieka ze swoimi ograniczeniami, również fizycznymi. Program składa się z 3 cykli: Mózg - postrzeganie piękna, W pułapce kobiecych narracji i Obok Nas...

Źródło:

Materiał nadesłany