EN
13.03.2021, 12:28 Wersja do druku

Wrocław. Dziś premiera „Białego małżeństwa” na Scenie na Świebodzkim

Dziś  o godz. 19.00 na Scenie na Świebodzkim odbędzie się premiera spektaklu Tadeusza Różewicza „Białe małżeństwo” w reżyserii Martyny Łyko. Premiera spektaklu będzie również transmitowana online. Bilety na streaming online można nabyć poprzez stronę: https://www.teatrpolski.wroc.pl/repertuar/

fot. mat. teatru

Jedna z bardziej kontrowersyjnych sztuk Tadeusza Różewicza i choć napisana w ubiegłym stuleciu wraz z emancypacją kolejnych pokoleń wciąż zyskuje na aktualności. W realizacji Martyny Łyko spektakl przyjmuje wyraźnie kobiece spojrzenie, bo w obsadzie znalazły się wyłącznie kobiety, aktorki będziemy oglądać również w rolach męskich. Narrację w spektaklu prowadzą dorastające Bianka i Paulina. Dziewczyny poznają świat swoich emocji, próbują odnaleźć własną tożsamość i zrozumieć budzącą się w nich seksualność.

Oczami dojrzewających kobiet obserwujemy rodzinny dom, a w nim: relacje władzy, ukute układy, zależności i konwenanse, a przede wszystkim ludzi zamkniętych w genderowo uwarunkowanych nakazach społecznych. Postawy te budzą niepokój i niezrozumienie młodych w kontekście namiętności i pragnień, które nierozumiane lub ukryte miotają ich bliskimi. Spektakl odszyfrowuje Różewiczowską inspirację życiorysami polskich emancypantek na drodze do równości, a w intencji realizatorów również narodzin i kształtowania się podmiotowości w każdej i w każdym z nas.

Premierą spektaklu Martyny Łyko Teatr Polski we Wrocławiu otwiera Rok Różewiczowski, czyli cykl wydarzeń w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza.

licencjodawca – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warszawa

610. premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne