EN

27.05.2021, 12:02 Wersja do druku

Wrocław. "Czarownice" Układu Formalnego pierwszy raz na żywo

Teatr Układ Formalny zaprasza 29 i 30 maja na pierwsze na żywo spektakle "Czarownic" wg scenariusza Magdaleny Drab, w reżyserii Karoliny Kowalczyk.

fot. Grzegorz Stadnik / mat. teatru

„Pewnego razu trzy kobiety spotkały się w pewnym miejscu i zaczęły mówić. Póki mówiły, istniały. Wiedziały, że gdy ich opowieść się skończy, skończą się też one.”
 
Pomysł na spektakl narodził się z troski o język, jakim mówi się dziś o kobiecości. Z poczucia, że jest wciąż niewygodny, dziwaczny i groźny – jak czarownice.

Nasze protagonistki, trzy różne archetypy, dotknięte innymi problemami… Trzy odmienne historie poddane osądowi. Jeśli okaże się, że historyjka nie bierze, nie jest warta słuchania… Jeśli powiedzą: zwykła czarownica… Wtedy wyrok się spełni. Wtedy nikt nie będzie ciekaw końca historii.
 
Trzy Czarownice, które niezależnie od dzielących je rzeczy, solidaryzują by odbyć sabat nad światem pełnym nienawiści, przemocy i poniżenia.

Dzięki tekstowi Magdy Drab próbują złożyć jakoś swój kobiecy świat – choćby na moment, choćby prowizorycznie, na jeden oddech. W samotności, beznadziei, smutku chcą sklecić go pieśnią, rozmową, byciem ze sobą – z tego całego badziewia wokół siebie stworzyć rytuał.

„Czarownice” tworzą przestrzeń do dialogu i dyskusji o solidarności w przeciwstawianiu się tworzeniu kolejnych klisz oraz wzorców kobiecości.
 
Siła kobiet i siostrzeństwo – jakie są relacje między kobietami? Czy istnieją jakiekolwiek powody, dla których miałyby być wobec siebie okrutne? Może czas połączyć siły i sprawić, że każda kobieta, każda różna, będzie idealna taka jaka jest.

fot. mat. teatru

TERMINY:
29 MAJA 2021 - 20:00 (sobota)
30 MAJA 2021 - 18:00 (niedziela)

MIEJSCE:
Sala Formalna
Centrum na Przedmieściu
ul. Prądzyńskiego 39A
50-433 Wrocław

Czas trwania 60 MINUT

BILETY:
17 zł ulgowe / 25 zł normalne
https://bit.ly/3baPbGE

Spektakl dla widzów od 15 roku życia.

REALIZATORZY:
scenariusz MAGDALENA DRAB
reżyseria KAROLINA KOWALCZYK
scenografia KLAUDIA LASZCZYK
obsada WIKTORIA CZUBASZEK, PAULINA MIKUŚKIEWICZ, OLGA ŻMUDA, KLARA WOJTKOWSKA/KASIA KAPELA
muzyka KLARA WOJTKOWSKA/KASIA KAPELA
choreografia PIOTR MATEUSZ WACH
grafika KLAUDIA LASZCZYK
kierownik produkcji JERZY GÓRSKI
____________________
Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Anna Jazgarska, Justyna Landorf, Andrzej Lis, Henryk Mazurkiewicz, Barbara Pitak-Piaskowska, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Paweł Stangret.


Źródło:

Materiał nadesłany