25. rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego redakcja „Performera”, naukowego czasopisma internetowego wydawanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego, ogłasza call for papers pt. „Grotowski po ćwierćwieczu”. Do 15 września można nadsyłać propozycji tekstów do numeru.
Dwadzieścia pięć lat po śmierci Juliusza Osterwy, 10 maja 1972 roku, w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone artyście. Wziął w nim udział Jerzy Grotowski, który rozpoczął swoją wypowiedź od zadania znamiennego pytania:
„Czy ten człowiek może nam być bliski?”. Nam, którzyśmy go nie widzieli i nie doznawali jego wdzięku. Którzyśmy go nigdy nie czcili jak bożyszcza. Którzy nigdy nie byliśmy i nie jesteśmy jego uczniami. (cyt. za: Jerzy Grotowski: Teksty zebrane, s. 547)
Ćwierć wieku po śmierci Grotowskiego ośmielamy się przejąć te słowa i skierować je ku osobie, która je wypowiedziała. Po raz kolejny pytamy o możliwość stworzenia rzeczywiście żywej relacji z artystą, praktykiem, ale i myślicielem i pisarzem, który poświęcił całe życie sztukom przedstawieniowym, czyniąc sednem swojej pracy siłę ich bezpośredniego oddziaływania z pełną świadomością, że po latach może ona istnieć jedynie jako wspomnienie, mit lub zawsze niedoskonała rekonstrukcja i reinterpretacja.
Szukamy uparcie osób, które prowadząc własne poszukiwania i badania (także nieteatralne), z jakiegoś powodu odnoszą się do dorobku Grotowskiego i odczuwają napięcie (także krytyczne) płynące między nim a przestrzeniami ich zainteresowań. Próby te są w jakiejś mierze kontynuacją działań, które Instytut im. Jerzego Grotowskiego podejmował już w roku 2010, organizując sesję Grotowski – inne spojrzenia (https://grotowski-institute.pl/wydarzenia/grotowski-inne-spojrzenia/). Mimo upływu niemal piętnastu lat i wielu zmian zachodzących we wszystkich obszarach świata, moglibyśmy i dziś powtórzyć w dużej części preambułę do tamtej konferencji.
„Grotowski po ćwierćwieczu” to temat otwierający całe rozległe pole możliwych realizacji: od przedstawienia na łamach „Performera” wyników badań historycznych dotyczących biografii i twórczości Grotowskiego (a tu wciąż czeka mnóstwo odkryć), przez reinterpretacje jego myśli i wypowiedzi, po odniesienie poszukiwań własnych do jego doświadczeń. „Bliskość”, o którą on sam pytał w odniesieniu do Osterwy, ma przecież wiele wymiarów. Może być bliskością świadka proponującego nieznaną dotąd opowieść, ale też – bliskością polemisty stającego do pojedynku z historycznym autorytetem w imię własnych idei i koncepcji. Rozpisując potencjalną mapę numeru, staramy się uwzględniać wszystkie te perspektywy. Zapraszamy więc do przesyłania zarówno propozycji artykułów historycznych i wspomnieniowych, jak i analiz wybranych aspektów życia i dzieła Grotowskiego, a także jego krytycznych reinterpretacji oraz refleksji na temat możliwości rozwijania płynących z niego inspiracji. Zależy nam na różnorodności głosów i wielowymiarowości tego spotkania, które pod hasłem „Grotowski po ćwierćwieczu” nie odbędzie się w żadnej szacownej placówce naukowej, ale – taką mamy nadzieję – na łamach „Performera”.
„Performer” to naukowe czasopismo internetowe Instytutu im. Jerzego Grotowskiego ukazujące się dwa razy w roku. Od 1 grudnia 2021 „Performer” znajduje się w wykazie czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z liczbą 20 punktów w dyscyplinach: nauki o sztuce oraz nauki o kulturze i religii.
Abstrakty artykułów (objętość do 2000 znaków ze spacjami) prosimy przesyłać do 15 września 2024 na adres: [email protected]. O wynikach poinformujemy w ciągu 7 dni roboczych od zakończenia naboru.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.