EN

20.02.2021, 08:58 Wersja do druku

Wrocław. „Aktorzy prowincjonalni. Autobiografie” premierowo w Teatrze Polskim w Podziemiu

Wrocławskie instytucje kultury w dobie pandemii koronawirusa korzystają z odmrożenia. Na ten weekend zaplanowano m.in. koncerty, otwarcie nowej wystawy, specjalne pokazy kinowe i premierę teatralną.

fot. Natalia Kabanow

Premiera w Teatrze Polskim w Podziemiu

Teatr Polski w Podziemiu zaprezentuje premierowo spektakl w reżyserii Michała Borczucha. Sztuka „Aktorzy prowincjonalni. Autobiografie” pokazana zostanie 20 i 21 lutego. Projekt zakładał powstanie dwóch części spektaklu – wrocławskiej w Teatrze Polskim w Podziemiu (pierwotnie premiera miała odbyć się w listopadzie) oraz krakowskiej w Narodowym Starym Teatrze. Premiera krakowskich „Aktorów prowincjonalnych. Autobiografii” odbyła się online, podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Całe przedsięwzięcie to utopijna próba spotkania obu zespołów aktorskich w dwóch różnych spektaklach, mających wchodzić ze sobą w dialog i kopiować się wzajemnie.

(...)

Wyobraź sobie, że w ramach projektu artystycznego gdzieś na drodze pomiędzy Krakowem a Wrocławiem, w krzakach przed stacją benzynową, ustawiono kamerę. W kadrze widoczny jest fragment budynku z dystrybutorami, wycinek krajobrazu, od czasu do czasu pojawiają się w nim ludzie. Dwa tysiące godzin kamera rejestruje rzeczywistość. Nagrany materiał zostaje poddany artystycznej interpretacji, montaż wydobywa algorytm podobieństw ludzi i sytuacji. Celem projektu „Aktorzy prowincjonalni. Autobiografie” jest spotkanie dwóch zespołów teatralnych: Narodowego Starego Teatru w Krakowie i Teatru Polskiego w Podziemiu we Wrocławiu. Oba zespoły w swojej niedawnej historii przeszły przez etap walki o utrzymanie artystycznej niezależności i ciągłości pracy, realizując odmienne strategie oporu z różnymi konsekwencjami. Projekt „Aktorzy prowincjonalni. Autobiografie” to utopijna próba spotkania obu zespołów, nie w jednym przedstawieniu, ale w dwóch różnych — choć bliźniaczo podobnych — spektaklach, które wchodzą ze sobą dialog, kopiują się. Mogą być grane razem i osobno.

Koprodukcja Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Fundacja Teatr Polski — TP dla Sztuki.
(http://www.teatrpolskiwpodziemiu.pl)

Tytuł oryginalny

Kultura na weekend: muzyka, teatr i wystawy nie tylko online

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Wrocław” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.