EN

18.02.2025, 08:56 Wersja do druku

Wrocław. Premiera „Wspólnoty mieszkaniowej” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Typowe zebranie wspólnoty mieszkaniowej, jakich wiele. Trzeba przedyskutować i przegłosować sprawy lokatorskie – zużycie wody, ewentualne prace renowacyjne i sprzedaży strychu. W trakcie spotkania zaczynają jednak dominować nie problemy do rozwiązania, a wzajemne animozje, zaś sąsiedzka nasiadówka staje się polem walki. Tekst komedii Jiříego Havelki wzięła na warsztat Lena Frankiewicz. Premiera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym 22 lutego.

fot. Filip Wierzbicki/ mat.teatru

Sztuka, która zachwyciła Czechów

Czesi mają szczególny talent do obśmiewania absurdów rzeczywistości. I to nie tej glamour, hollywoodzkiej, ale takiej, w jakiej egzystuje zdecydowana większość nas.

Dowodem m.in. popularność sztuki teatralnej „Właściciele” Jiříego Havelki. Napisał tekst o członkach wspólnoty mieszkaniowej w Pradze, którzy spotykają się, aby uzgodnić ważne sprawy. Spotkanie obiera nieoczekiwany obrót, a pozornie akceptujący się ludzie zaczynają skakać sobie do gardeł w zwykłych tematach i punktować za najdrobniejsze potknięcia.

Sztuka okazała się sukcesem, więc Havelka w osiem dni nakręcił też filmową adaptację, która miała polską premierę w 2023 roku.

Lokatorzy muszą się dogadać

Teraz, sceniczną wersję – zatytułowaną „Wspólnota mieszkaniowa” Lena Frankiewicz reżyseruje we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Nie zmieniono czeskich nazwisk na polskie, zatem prym na spotkaniu lokatorskim znowu będzie wiodła Pani Zahrádková (w tej roli Anna Kieca), zaś jej niezbyt lotnego męża Pana Zahrádka zagra Miłosz Pietruski.

Poza nimi w obsadzie m.in. Maciej Tomaszewski (jako stwarzający problemy inżynier Kubát), Irena Rybicka (Pani Horváthová), Beata Rakowska (Pani Roubíčková), Krzysztof Boczkowski i Krzysztof Zych (jako bracia bliźniacy Čermákowie).

Na scenie będziemy śledzić spotkanie przy jednym stole, gdzie zasiadają ludzie w różnym wieku, statusie materialnym, mentalności. To przekrój nie tylko czeskiego społeczeństwa. Odnajdziemy tu sporo analogii to polskich zebrań wspólnot mieszkaniowych.

Okazuje się, że bardzo trudno wypracować kompromis, kiedy na jaw wychodzą pretensje, uprzedzenia i stereotypy. Ich pokonanie będzie prawdziwym wyzwaniem.

„Wspólnota mieszkaniowa” – daty spektakli w Teatrze Współczesnym 

Spektakl w reżyserii Leny Frankiewicz obejrzymy w lutym (22-27.02), kwietniu (26-30.04). Bilety kosztują 40-55 zł. Kupimy je w kasie bądź online. Premiera 22 lutego o 19.15.

Tytuł oryginalny

„Wspólnoty mieszkaniowej” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Jak się dogadać w ważnych sprawach

Źródło:

woclaw.pl
Link do źródła

Autor:

Magdalena Talik

Data publikacji oryginału:

17.02.2025